200 tysięcy ton soli rocznie odzyskanej z produkcji baterii

Northvolt i Cinis Fertilizer podpisały umowę na odbiór siarczanu sodu. Sól odzyskana podczas procesów produkcji baterii, będzie ponownie wykorzystywana do celów komercyjnych. Umowa dotyczy przetworzenia 200 000 ton soli rocznie.

Northvolt i Cinis Fertilizer, szwedzki startup z branży czystych technologii, produkujący nawozy w zrównoważonym i zamkniętym obiegu, podpisały umowę na odbiór soli.

Wartościowy odpad

– Odzysk soli jest doskonałym przykładem integracji technologii procesowych przez Northvolt w celu zapewnienia jak najmniejszego śladu węglowego naszej produkcji. Nasza technologia sprawi, że wartościowy produkt, który zostałby uznany za odpad, jest ponownie wykorzystywany – powiedziała Emma Nehrenheim, Chief Environmental Officer, Northvolt.

Wykorzystanie 200 tys. ton soli rocznie jest możliwe dzięki integracji nowej technologii oczyszczania wody. Wszystko odbywa się w gigafabryce Northvolt Ett w Skellefteå w Szwecji. Sól powstaje, jako wysokiej jakości produkt uboczny w procesie produkcji materiału aktywnego elektrod. Jej odzysk i wykorzystanie przez podmioty wtórne stanowi przeciwieństwo praktyki stosowanej zazwyczaj przez producentów materiałów aktywnych. Tye praktyki polegają na wypłukiwaniu produktu ubocznego do środowiska, jako odpadu.

Przyjazny dla środowiska nawóz

Celem Cinis jest produkcja najbardziej przyjaznego dla środowiska nawozu mineralnego na świecie. Poprzez recykling odpadów przemysłowych z przemysłu celulozowo-papierniczego oraz z przemysłu produkcji baterii. Przy produkcji nawozu wykorzystanie energii spadnie o 50 proc. Dodatkowo Cinis Fertilizer będzie wytwarzał o 75 proc. mniejszy ślad węglowy niż tradycyjne nawozy. 

– Mamy wspólny cel z Northvolt: tworzenie produktów z wartością dodaną dla przyszłości wolnej od paliw kopalnych. Dzięki temu nowemu partnerstwu będziemy produkować nawóz wolny od paliw kopalnych o niemal zerowym śladzie węglowym i wniesiemy unikalny wkład w zapewnienie bardziej zrównoważonego rolnictwa – powiedział Jakob Liedberg, dyrektor generalny Cinis.

W ciągu najbliższych czterech lat firma zbuduje dwie fabryki nawozów. Obie zasili energia elektryczna ze źródeł odnawialnych. Powstaną w północnej Szwecji – w Örnsköldsvik, a druga w Skellefteå obok gigafabryki Northvolt Ett. 

Czytaj więcej.