Ford inwestuje 11,4 mld USD w elektromobilność

To największa jak dotąd w Ameryce inwestycja w elektromobilność. Dzięki zbudowaniu megakampusu Blue Oval City w Tennessee i dwóm fabrykom akumulatorów w Kentucky Ford stworzy 11 tys. miejsc pracy. Powstanie także nowa linia zaawansowanych pojazdów elektrycznych.

Blue Oval City zajmie 6 mil kwadratowych i będą w nim produkowane elektryczne pick-upy i nowoczesne akumulatory. Dodatkowo powstanie nowy BlueOvalSK Battery Park. Będą to dwie fabryki akumulatorów, które zasilą nową linię pojazdów elektrycznych Forda i Lincolna. Produkcja nowych pojazdów elektrycznych i zaawansowanych akumulatorów litowo-jonowych rozpocznie się w 2025 roku. Trzy nowe fabryki akumulatorów BlueOvalSK – dwie w Kentucky i jedna w Tennessee – zapewnią Fordowi w USA zdolność produkcyjną na poziomie 129 gigawatogodzin rocznie. Ford inwestuje łącznie 11,4 mld dolarów.

To przełomowy dla nas moment. Ford stanie na czele amerykańskiej transformacji na pojazdy elektryczne. Zapoczątkuje nową erę czystej, neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla produkcji. Dzięki inwestycji i innowacją możemy osiągnąć cele, które kiedyś uważano za wykluczające się: chronić naszą planetę i budować pojazdy elektryczne – powiedział Bill Ford, Prezes Zarządu Forda.

Większa fabryka, ale mniejszy wpływ na środowisko

Pomimo swoich rozmiarów, fabryka w Blue Oval City została zaprojektowana tak, aby w jak najmniejszym stopniu oddziaływać na otaczające środowisko. Od momentu uruchomienia ma być neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla.

Ford inwestuje także we własną oczyszczalnię ścieków. Dzięki niej fabryka nie będzie pobierać słodkiej wody potrzebnej do procesów montażu. Procesy zero waste będą polegały na zbieraniu materiałów i złomu produkcyjnego do znajdującej się na miejscu sortowani. Stamtąd będą kierowanie do recyklingu lub przetwarzania w zakładzie lub poza nim.

Więcej na temat inwestycji TUTAJ.