3 dni do Kongresu Nowej Mobilności!

KNM 2021

Kongres Nowej Mobilności 2021 to najważniejsze branżowe wydarzenie w tym roku kalendarzowym. Organizatorzy trzydniowej konferencji, w całości poświęconej elektromobilności, przygotowali ponad.50 merytorycznych spotkań z udziałem ekspertów i praktyków rynku emobility, a także decydentów. Jenym słowem wszystkich, którzy mają wpływ na jego kształt. KNM 2021 to także szereg wydarzeń towarzyszących i premier, które dosłownie zelektryzują Łódź.

Święto elektromobilności

Kongres Nowej Mobilności 2021 odbędzie się w dniach 7-8 października w łódzkim EC1. Organizatorami są Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) oraz Miasto Łódź. Gospodarze KNM spodziewają się rekordowej liczby 1000 uczestników. W tym kilkuset ekspertów i praktyków rynku oraz kilkudziesięciu wystawców. Dla gości przygotowano ponad 50 merytorycznych spotkań w formule debat, sesji okrągłego stołu i warsztatów. Przewidziano także szereg wydarzeń towarzyszących, tj. premiery, wystawy i pokazy.

– KNM 2021 to najważniejsze wydarzenie branżowe dedykowane elektromobilności w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej. Po sukcesie pierwszej edycji, naszą ambicją jest, by kolejne odsłony były jeszcze doskonalsze pod każdym względem. Dzięki zaangażowaniu władz miasta Łodzi, wsparciu wyjątkowych partnerów PSPA oraz prelegentów z całej Europy, tworzymy konferencję, która jest punktem odniesienia dla innych imprez w kraju i za granicą – mówi Maciej Mazur, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA).

Patrząc w przyszłość

PSPA i włodarze Łodzi podkreślają, że największą zaletą wydarzenia jest jego otwarta formuła. Gwarantuje ona dostęp do wiedzy eksperckiej na najwyższym poziomie. Nie mniej ważna będzie integracja pomiędzy uczestnikami. Bogaty w treść program, wydarzenia specjalne, takie jak np. Polish Battery Day – w całości poświęcony roli.Polski w światowym i europejskim łańcuchu dostaw akumulatorów do pojazdów elektrycznych czy specjalna sesja.COP26” – wstęp do nadchodzącego szczytu klimatycznego w.Glasgow w Wielkiej Brytanii – to tylko z niektóre z mocnych akcentów wydarzenia. 

Panele eksperckie związane z unijnym pakietem „Fit for 55” i Inicjatywą na rzecz Zielonego Transportu CEE GTI (z ang. Green Transport Initiative) wpisują się w aktywną politykę Europy na rzecz zdynamizowania rozwoju zeroemisyjnego transportu – mówi Aleksander Rajch, dyrektor relacji zewnętrznych PSPA.

Podczas KNM 2021 rozmawiać będą także samorządy, m.in. w ramach Panelu Prezydenckiego z udziałem włodarzy polskich miast. Debata dotyczyć będzie m.in. deklaracji na rzecz rozwoju Stref Czystego Transportu (SCT), inspirowanej przez PSPA i Unię Metropolii Polskich. 

Ciche i bezemisyjne miasta

– W ramach Koalicji, PSPA oraz samorządy połączyły siły na rzecz ograniczenia zanieczyszczeń oraz hałasu w polskich miastach. Strefy są skutecznym narzędziem prowadzącym do tego celu, co udowadniają liczne przykłady zagraniczne. W Europie funkcjonuje już ponad 250 takich obszarów. Polska pozostaje w tym zakresie białą plamą na mapie Starego Kontynentu – dodaje Maciej Mazur. 

Inauguracja KNM zbiega się w czasie z kwartałem funkcjonowania rządowego programu dopłat „Mój elektryk”. Łódzkie wydarzenie to niepowtarzalna okazja, by po trzech miesiącach od uruchomienia programu, pokusić się o jego wstępne podsumowanie. To także możliwość dyskusji na temat pomocy dla rozwoju infrastruktury ładowania – zapowiadają przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, realizujący przedsięwzięcie, które stymuluje rynek zeroemisyjnego transportu.

Atrakcje nie tylko dla ekspertów

Zwieńczeniem Kongresu będzie, specjalnie przygotowana na tę okazję, Manufaktura Elektromobilności, która rozpocznie się 8 października i potrwa dwa dni. Dziedziniec, przed jednym z bardziej rozpoznawalnych miejsc w.Łodzi zamieni się w strefę, którą zdominują pojazdy elektryczne oraz wystawcy prezentujący infrastrukturę współistniejącą. Także w ramach tego wydarzenia przygotowano szereg atrakcji, z pokazami i premierami włącznie. Gorącą atrakcją będzie m.in. premiera Vosco EV II, czyli najnowszego samochodu elektrycznego.VOSCO Automotive z Kutna czy topowej, elektrycznej limuzyny od Mercedesa.

– Finalną częścią Manufaktury Elektromobilności będzie zlot samochodów elektrycznych, który organizuje EV Klub Polska. To pierwszy w kraju klub właścicieli i użytkowników e-samochodów – zapowiada Łukasz Lewandowski, koordynator EV klub Polska.

Partnerzy KNM 2021

Mnogość wysokojakościowych debat, warsztatów i prezentacji, premier i wieloformatowych atrakcji, nie byłyby możliwa bez zaangażowania znamienitych partnerów przedsięwzięcia. Kongres Nowej Mobilności wspierają merytorycznie: GreenWay Polska, PKN Orlen, Ambasada Wielkiej Brytanii, Bussines Finland Volkswagen, Volkswagen – Samochody dostawcze, Skoda, Audi, Porsche, Toyota, EC1, PWC, PKO Leasing i ARVAL. W gronie partnerów znalazły się firmy: Daimler, BMW Polska, Hyundai, GLS, Otomoto, Air Products, BNP Paribas, InPost, Rossmann, Go+eAuto, Veolia, BOŚ Bank, EFL Grupa Credit Agricole oraz Fundacja Kierunkowskaz. Logistyczne wsparcie w ramach Kongresu zapewnia Uber.  Wśród wystawców wydarzenia znajdują się firmy aktywne.na gruncie zeroemisyjnego transportu: Jaszpol, Nissan, Mazda, Technitel, Vosco Auto, EvMotors, ABB, Enelion oraz Mitsubishi.

Patroni KNM 2021

Patronatu honorowego Kongresowi udzieliły: Ministerstwo Infrastruktury, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Unia Metropolii Polskich. Wśród miast patronackich znalazły się: Łódź, Lublin, Poznań i Gdynia.

Patroni branżowi KNM to: Instytut Transportu Samochodowego, Łukasiewicz – Instytut Elektrotechniki, Forum Energii, Urząd Dozoru Technicznego, IBRM Samar, Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów, Związek Polskiego Leasingu, Stowarzyszenie Dystrybutorów Części Zamiennych, Bosmal, Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego, Krajowa Izba Klastrów Energii, Politechnika Wrocławska, Politechnika Krakowska, Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej, Wydział Energetyki i Paliw oraz Press Service.

Jest jeszcze czas na rejestrację na KNM

Rejestracja na Kongres Nowej Mobilności 2021 odbywa się poprzez stronę www.kongresnowejmoblinosc.pl. Po jej włączeniu należy wybrać przycisk „Rejestracja” i podać swoje dane oraz odpowiednią kategorię.  Na stronie dostępny jest także program wydarzenia.