TOP30 ekoprzedmiotów, które można wziąć w leasing

Niemal wszyscy polscy przedsiębiorcy z sektora MŚP (93 proc.) są świadomi wpływu, jaki wywierają na środowisko. Jednak tylko niespełna co drugi (46 proc.) w praktyce dba o klimat – wynika z raportu EFL „Zielona energia w MŚP. Pod lupą”. Eksperci EFL alarmują, że działania proekologiczne to nie jest chwilowa moda, lecz wyraz wspólnej odpowiedzialności za świat, w którym żyjemy. 

Każda decyzja w firmie może mieć znaczenie, także ta związana z inwestycją i jej finansowaniem. EFL przygotował na 30-lecie listę 30 ekoprzedmiotów, których wcale nie trzeba finansować gotówką. Można je wziąć w leasing.

Dbanie o środowisko przekłada się na finanse

– Z naszego raportu ekologicznego wynika, że 79 proc. firm ocenia stan środowiska w Polsce jako średni, a 16 proc. – jako zły. W opinii nielicznych klimat w naszym kraju ma się dobrze. To alarmujące dane i świadczące o tym, że przedsiębiorcy mają świadomość tego, co się dzieje z naszą planetą. W teorii. W praktyce dzieje się już znacznie mniej, choć firmy mogą mieć ogromny wpływ na nasze otoczenie. Warto podkreślić, że ekologiczne podejście do tworzenia i prowadzenia firmy to nie tylko dogodność dla środowiska. To również korzyść finansowa – oszczędności pieniędzy, oraz wizerunkowa – z każdym rokiem takie firmy są lepiej postrzegane przez klientów. Co ważne, wiele pojazdów, sprzętów, maszyn i produktów ekologicznych można wziąć w leasing – mówi Radosław Woźniak, prezes zarządu EFL.

#1 – #5: jazda z prądem

Leasing ekoprzedmiotów – listę TOP30 otwierają najpopularniejsze dziś – „cztery lub dwa kółka”. Bez nich większość przedsiębiorców nie wyobraża sobie prowadzenia biznesu. Numer jeden to samochód elektryczny. Jak wynika z danych ACEA, w I połowie tego roku w Polsce zarejestrowano prawie 7 tysięcy takich aut. Choć to tylko 3 proc. całkowitej sprzedaży nowych osobówek w naszym kraju, to dynamika robi wrażenie. Taki rezultat to o 178 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Drugie miejsce na podium zajmuje autobus elektryczny. Trzecie samochód hybrydowy. Czwarte ciężarówka, a pierwszą piątkę zamyka rower tradycyjny lub elektryczny.

#6 – #10: ekobiuro

Drugą piątkę ekoprzedmiotów otwiera energooszczędny sprzęt kuchenny – wyposażenie każdego nowoczesnego biura. Dystrybutor wody, meble z recyklingu, inteligentne oświetlenie czy wodooszczędna maszyna czyszcząca. To kolejne sprzęty, o których powinien pomyśleć przedsiębiorca, jeśli chce tworzyć biuro przyjazne naturze.  

#11 – #14: firma z energią

8 proc. firm MŚP, które planują wejść́ w OZE, chcą zainwestować w panele fotowoltaiczne – wynika z raportu EFL „Zielona energia w MŚP. Pod lupą”. Stąd paneli słonecznych nie mogło zabraknąć na tej liście – zajmują jedenastą pozycję. Zaraz za nimi znajdują się wentylacja mechaniczna, ekologiczna pompa ciepła i ekologiczny kocioł kondensacyjny. 

#15 – #19: budujemy ekofirmę

Prowadząc firmę budowlaną ciężko wyobrazić sobie ją bez podstawowego sprzętu, jak na przykład koparki. Ta zajmuje miejsce w połowie stawki. Zaraz za nią, na 16. pozycji, znajduje się elektryczny wózek widłowy – niezbędny w każdej firmie produkcyjnej czy logistycznej. Następnie wyleasingować można ubijak elektryczny i kosiarkę elektryczną, przydatne firmom ogrodniczym, oraz elektryczne wozidła. 

#20 – #24: dalej jedziemy z prądem

Motocykl lub skuter elektryczny, które zajmują 20. pozycję, mogą stanowić podstawowy środek transportu zarówno szefa firmy, handlowca czy innych pracowników, którzy działają mobilnie. To zdecydowanie ekologiczny wybór, a w dodatku wygodny i szybki. Inne elektryczne cztery kółka, które można wyleasingować to traktor, hulajnoga, van i auto dostawcze. Te ostatnie są produkowane między innymi w polskich zakładach motoryzacyjnych – np. Volksawgen e-Cratfer we Wrześni.

#25 – #30: IT też może być eko

Ostatnią szóstkę stanowią ekoprzedmioty, bez których większość firm nie wyobraża sobie codziennej pracy. Tablet zamiast papieru, tablica interaktywna zamiast tradycyjnej, energooszczędny laptop zamiast wielkiego komputera z jednostką, ekranem i klawiaturą. Dodatkowo rozwiązania chmurowe zamiast zewnętrznych dysków twardych, serwer zamiast tony dokumentów, rzutnik zamiast flipchartów. To tylko wybrane elementy z obszaru IT, które można wyleasingować.