Jak zanieczyszczenie wpływa na wydajność paneli

Politechnika Częstochowska wraz z firmą Lighthief rozpoczęły współpracę. Wspólne badania dotyczą wpływu zanieczyszczeń osadzających się na instalacjach fotowoltaicznych, na funkcjonowanie i uzysk z instalacji fotowoltaicznych. W skrócie – chodzi o wydajność paneli.

– Nikt nie prowadził w Polsce jeszcze badań na taką skalę – mówi prezes spółki Lighthief, Marko Hernaiz. – Zainteresowanie firm – operatorów farm – wejściem w ten projekt trochę nas zaskoczyło. Zgłaszają się właściciele instalacji i farm z różnych i bardzo ciekawych środowiskowo obszarów w Polsce. M.in. instalacje w kopalniach, na fermach drobiu, blisko terenów rolniczych i nadmorskich). Odzew z branży OZE jest bardzo duży i pozytywny, co potwierdza nasze wstępne założenia, że należy iść tą drogą.

Brud ma znaczenie – obniża wydajność paneli

Celem badań nad zabrudzeniami instalacji fotowoltaicznych jest analiza relacji ich funkcjonalności i uzysku z poziomem zabrudzenia powierzchni modułów. 

– Jednym zdaniem – badamy to co interesuje wszystkich inwestorów – jak często i czym należy myć instalacje, by nie tracić pieniędzy i energii przez zaburzenia w produkcji prądu wynikające z zabrudzeń. Drugim aspektem, który będziemy badać, to wpływ podwyższonej temperatury na terenie większych instalacji fotowoltaicznych na uzyski energii z ogniw fotowoltaicznych. Dodatkowo możliwości obniżenia tejże temperatury poprzez nasadzenia roślinne, chłodzenie powietrzem i wodą lub inne metody hybrydowe. Projekt jest oczywiście rozwojowy i opiera się na pragnieniu jak najlepszego wykorzystania dostępnych zasobów, w duchu zrównoważonego rozwoju i rozsądnego korzystania ze środowiska naturalnego – dodaje Marko Hernaiz.

Wspólna testowa instalacja

Uczelnia i Spółka Ligthief planują również wybudowanie wspólnej testowej instalacji fotowoltaicznej oraz dalsze badania związane z recyklingiem paneli fotowoltaicznych. Cały projekt wspiera również Urząd Miasta Częstochowa. Więcej informacji na temat badań znaleźć można na stronie www.lighthief.com.

Lightief specjalizuje się w recyklingu paneli fotowoltaicznych, serwisowaniu i myciu farm fotowoltaicznych oraz reprezentacji producentów i dystrybutorów paneli w BDO.

Ze strony politechniki projekt nadzorować będą dr hab. inż. Adam Jakubas, prof. PCz, dr hab. inż. Marek Lis, prof. PCz oraz dr inż. Andrzej Jąderko. Ze strony Wydziału Infrastruktury i Środowiska udział bierze natomiast dr hab. inż. Beata Jabłońska.