Paragony sklepowe wreszcie papierowe!

Paragony sklepowe

Paragony sklepowe to odpad budzący sporo kontrowersji. Niby kawałek papieru, a jednak… Ani papier, ani plastik. Ze względu na użycie przy jego produkcji papieru termicznego zawierającego domieszki substancji chemicznych nie nadają się one do recyklingu. Zakłady, które przetwarzają makulaturę, nie pozyskują surowca z paragonów, papierów woskowanych i pokrytych tworzywem sztucznym. Paragony wrzucamy zatem do pojemnika na odpady zmieszane.

Na szczęście okazuje się, że może być zarówno prościej, jak i logiczniej. Kilka dni temu Lidl Polska poinformował, że w ramach programu „W trosce o lepsze jutro” rozpoczyna wymianę papieru do paragonów na bardziej przyjazny środowisku.  
Jak powiedziała nam Aleksandra Robaszkiewicz, szefowa komunikacji korporacyjnej i CSR sieci, od sierpnia w części sklepów Lidl Polska klienci spotkać mogą nowe paragony, które wyróżniają się niebieskim kolorem.

Nowe paragony wykonane są z innowacyjnego, bardziej ekologicznego papieru termicznego oraz posiadają certyfikat FSC. Oznacza to, że materiał pochodzi ze zrównoważonej gospodarki leśnej, a więc przyczynia się do ochrony zasobów naturalnych. Kolejną zaletą jest trwałość nowych paragonów – ich materiał jest odporny na światło, olej i wodę, dlatego można go przechowywać przez długi czas. Jeśli paragon nie jest już potrzebny, można go wyrzucić do pojemnika na papier, ponieważ nadaje się do recyklingu. Jeśli „niebieski” paragon zetknie się z zakupioną żywnością, nie stanowi to żadnego problemu – materiał jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia. Aktualnie prowadzimy test nowych paragonów w kilkudziesięciu sklepach zlokalizowanych w Warszawie oraz Poznaniu. W pozostałych sklepach w Polsce w trosce o ochronę zasobów będziemy stosować standardowe paragony do momentu wyczerpania ich zapasów. Wprowadzenie nowego, przyjaznego dla środowiska paragonu stanowi dla Lidla kolejny istotny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju.

Aleksandra Robaszkiewicz, szefowa komunikacji korporacyjnej i CSR sieci Lidl Polska

Każde rozwiazanie ułatwiające segregację odpadów jest fajne. Szczególnie cenię takie, które przywracają życiu logikę. A paragony sklepowe z papieru są właśnie takim rozwiązaniem.