Nakrętka zawsze z butelką

Od 2025 roku wszystkie nakrętki plastikowe powinny być przytwierdzone do opakowania – butelki, kartonu, itp. Choć do obowiązywania nakazu zostało jeszcze ponad 3 lata, w niektórych krajach europejskich już pojawią się takie produkty. We wdrażaniu tych zmian i pilnowaniu, by nakrętka była zawsze z butelką, przodują Niemcy i Hiszpanie.

Podczas zagranicznych wakacyjnych podróży zawsze warto odwiedzać lokalne markety – zarówno te duże, jak i mniejsze sklepy. Zdaniem niektórych to właśnie w nich najlepiej widać „prawdziwe życie” społeczności – jakich produktów używają, co jedzą i piją. Widać także, jak poszczególne kraje i producenci radzą sobie we wdrażaniu unijnych dyrektyw związanych z ekologią. Od 2025 roku wchodzą w życie przepisy wprowadzające nakaz aby nakrętka zawsze była z butelką czy innym opakowaniem. Dodatkowo regulują także zawartość w plastikowych opakowaniach materiałów pochodzących z recyklingu. Jeżdżąc po Europie można znaleźć takie produkty w lokalnych i sieciowych sklepach.

Hiszpanie i Niemcy już mają

W Niemczech doczepione nakrętki nikogo już nie dziwią. Zdarzają się przy wodach mineralnych czy słodkich napojach. Z kolei w Hiszpanii można je znaleźć przy mleku czy kartonowych gazpacho. W Polsce na razie, od wielu już lat, można kupić przytwierdzone zamknięcia jedynie do napojów z „dzióbkiem”. Kraje członkowskie UE nie mają wyboru. Do końca 2024 roku wszystkie nakrętki będą integralną częścią opakowań. 

Woda mineralna sprzedawana w sieci REWE w Niemczech.

Póki co takich zmian nie widać w Polsce – ani w napojach największych koncernów – Coca Coli czy PepsiCo, ani także u mniejszych lokalnych firm. Póki co u nas wszystko po staremu…

Rewolucja w toku

Lipiec 2021 był początkiem wielkiej plastikowej rewolucji. Zgodnie z przyjętymi przez Komisję Europejską tzw. „dyrektywami plastikowymi” od tego momentu zaczął obowiązywać ogólnoeuropejski zakaz wprowadzania do obrotu plastikowych jednorazówek.

Wspomniana wyżej Dyrektywa wprowadza m.in. zakaz stosowania niektórych tworzyw sztucznych jednorazowego użytku. Dodatkowo wymogi dotyczące oznakowania i zwiększenie celów w zakresie zbiórki opakowań z tworzyw sztucznych. W przepisach uwzględniono także rozszerzenie programów odpowiedzialności producenta oraz wymagania dotyczące konstrukcji pojemników na napoje.

Harmonogram wprowadzania zmian i wymogów:

  • już obowiązuje – 3 lipca 2021 r. – zakaz wprowadzania do obrotu 10 plastikowych produktów jednorazowego użytku,
  • już obowiązuje – 3 lipca 2021 r. – wszystkie kubki jednorazowe, plastikowe, jak i papierowe – oznakowanie określoną grafiką,
  • od 2025 r. nakrętki i wieczka plastikowe – przymocowane na stałe do butelek i pojemników, 
  • od 2025 r. wszystkie butelki plastikowe wykonane w minimum 25 proc. z materiału pochodzącego z recyklingu, a od 2030 r. – w 30 proc.,
  • do 2025 r. poziom zbiórki i recyklingu plastikowych butelek na napoje jednorazowego użytku ma wynieść 77 proc., a do 2029 r. – 90 proc.

Więcej o plastikowej rewolucji.