Recykling paneli fotowoltaicznych – Polska liderem rynku?

Recykling paneli fotowoltaicznych

Wartość rynku recyklingu paneli fotowoltaicznych w Europie może wynieść nawet 15 mld dolarów – wartość rynku recyklingu fotowoltaiki w Europie. Polska ma szansę stać się liderem w tej dziedzinie. Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (IRENA) szacuje, że do.2050 roku w efekcie wymiany instalacji fotowoltaicznych powstanie rynek surowców wtórnych szacowany na 78 mln ton. Dzięki zaawansowanym pracom badawczym – prowadzonym w Akademii Górniczo–Hutniczej w Krakowie. Polska może stać się liderem bezodpadowego odzyskiwania cennych surowców z paneli PV. 

Już teraz wiemy, że technologia opracowywana przez AGH wraz z firmą 2loop Tech S.A. pozwoli na odzysk prawie 99 procent surowców z obecnie produkowanych paneli PV – mówi prof. Marek Cała, Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Dla przykładu, najbardziej zaawansowani w Europie Francuzi odzyskują z paneli około 95% surowców. To dużo, ale my jesteśmy lepsi – dodaje prof. Cała.

Recykling paneli fotowoltaicznych -100 ton do

Według szacunków, w samej Polsce w najbliższych latach konieczne będzie zutylizowanie ponad 100 000 ton paneli i nie będzie można ich po prostu wyrzucić. Po pierwsze nie pozwala na to prawo, po drugie jest to, z punktu widzenia ekonomicznego, zupełnie nieracjonalne.

Obecnie około 95% sprzedawanych na świecie paneli PV jest wyprodukowanych z krzemu krystalicznego, więc ich ogniwa fotowoltaiczne wykonane są z półprzewodników krzemowych. Poza krzemem są to również np. metale szlachetne jak srebro – wyjaśnia prof. Marek Cała. Krzem, który potrzebny jest do ogniw, musi być bardzo wysokiej czystości i taki będziemy odzyskiwać. To zbyt cenny surowiec, aby go po prostu wyrzucićPoza korzyściami ekonomicznymi recyklingu, warto zaznaczyć ogromne korzyści środowiskowe – dodaj prof. Cała. 

Czwarte miejsce w Europie pod względem przyrostu mocy

Na koniec 2020 roku moc zainstalowana w panelach fotowoltaicznych w Polsce wyniosła nieomal 4 GW, co oznacza wzrost o 200 proc. rok do roku. Wg Solar Power Europe, w 2020 roku.Polska znalazła się na czwartym miejscu pod względem przyrostu mocy zainstalowanej PV w Unii Europejskiej. Jak szacuje Instytutu Energii Odnawialnych Polska w 2021 roku, utrzyma wysokie tempo przyrostu mocy i 4. miejsce w UE. Dynamika rynku jest ogromna i już teraz potrzebne są rozwiązania gwarantujące bezpieczne środowiskowo i efektywne ekonomicznie zagospodarowanie zużytych paneli PV. 

Nasza metoda będzie gwarantowała producentom, m.in. ze względu na odzysk surowców, optymalną ekonomicznie metodę utylizacji paneli PV – mówi Marcin Karbowniczek, prezes 2loop Tech S.A. Patrząc na skalę zainteresowania naszą technologią, jest niemal pewne, że będzie musiało powstać wiele zakładów przeróbki, aby sprostać wymogom rynku. Już teraz mamy pracę na co najmniej 30 najbliższych lat – dodaje Karbowniczek. 

O skali zjawiska recyklingu paneli PV pisaliśmy TUTAJ