Zrównoważona pielęgnacja, a „plastikowa rewolucja”

Przybywa ekologicznych produktów do codziennej higieny. Choć nadal często odstrasza ich cena, są już stałym elementem w drogeriach i na supermarketowych półkach. Wielkimi krokami zbliża się lipiec a wraz z nim wielka „plastikowa rewolucja”.

Na półkach sklepowych przybywa produktów oznaczonych jako przyjazne dla środowiska, w pełni biodegradowalne, kompostowalne. O różnicach w tych technologiach pisaliśmy TUTAJ.

Do drewnianych patyczków w papierowych pudełeczkach już się przyzwyczailiśmy. Nie dziwią także papierowe talerzyki, sztućce z drewna czy kompostowalne kubeczki. Teraz przyszedł czas na bardziej zaskakujące produkty.

Zrównoważona pielęgnacja jamy ustnej

Nić dentystyczna Jordan’a w papierowym pudełeczku, nicio-wykałaczki The Humble Co. AB z rączką z materiałów wykonanych na bazie roślinnej, bambusowe szczoteczki do zębów, których włosie jest z roślin – to tylko przykłady produktów dostępnych w popularnych drogeriach. Każdy producent poświęca bardzo dużo miejsca nie na opis produktu i sposób użycia. Obecnie liczy się produkcja, użyte materiały i możliwość ponownego przetworzenia.

Humble Co. to szwedzka firma działająca w dziedzinie zdrowia i dobrostanu. Oferuje produkty, które są dobre dla ciebie i przyjazne dla naszej planety. Wprowadzamy nowy styl życia do zrównoważonej i tradycyjnej pielęgnacji jamy ustnej – czytamy na opakowaniu nicio-wykałaczek.

Plastikowa rewolucja już za parę dni

Lipiec 2021 będzie początkiem wielkiej plastikowej rewolucji. Zgodnie z przyjętymi przez Komisję Europejską tzw. „dyrektywami plastikowymi” od tego momentu zacznie obowiązywać ogólnoeuropejski zakaz wprowadzania do obrotu plastikowych jednorazówek. Chodzi tu o: patyczki higieniczne, sztućce, talerze, słomki, mieszadełka do napojów, patyczki do balonów, pojemniki do żywności i styropianowe kubeczki. Zaczną tez obowiązywać nowe oznaczenia plastikowych jednorazówek.

Harmonogram wprowadzania zmian i wymogów:

  • 3 lipca 2021 r. zakaz wprowadzania do obrotu 10 plastikowych produktów jednorazowego użytku,
  • 3 lipca 2021 roku wszystkie kubki jednorazowe, plastikowe, jak i papierowe – oznakowanie określoną grafiką,
  • od 2025 r. nakrętki i wieczka plastikowe – przymocowane na stałe do butelek i pojemników 
  • od 2025 r. wszystkie butelki plastikowe wykonane w minimum 25% z materiału pochodzącego z recyklingu, a od 2030 r. – w 30%;
  • do 2025 r. poziom zbiórki i recyklingu plastikowych butelek na napoje jednorazowego użytku ma wynieść 77%, a do 2029 r. – 90%.