Katastrofa klimatyczna coraz bliżej

Zegar klimatyczny

W Dniu Ziemi uruchomiono zegar klimatyczny na fasadzie Tauron Areny Kraków. Nawiązuje on do słynnej nowojorskiej instalacji odliczającej czas. Projekt wpisuje się w długofalowe działania miasta, których celem jest dążenie do neutralności klimatycznej. 

– Wspólnie z fundacją Green Festival uruchomiliśmy zegar klimatyczny. Chcemy zwrócić uwagę mieszkańców na fakt, że godzina zero jest już bardzo blisko. Nadejdzie wtedy, gdy temperatura na Ziemi podniesie się o 1,5 stopnia Celcjusza – mówi Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa. 

Pierwszy był Nowy Jork

Na świecie nie jest to pierwsza taka inicjatywa. Najsłynniejszy taki zegar powstał na Manhattanie. Został opatrzony wymownym komentarzem: The Earth has a deadline (Czas dla Ziemi dobiega końca). Obecnie to niecałe siedem lat. 

– Zachęcamy wszystkich mieszkańców do podejmowania wspólnego wysiłku na rzecz ochrony środowiska, które pozwoli nam zachować Ziemię dla przyszłych pokoleń. Jesteśmy im to winni. A zegar tyka – zaznacza wiceprezydent Kulig. 

Projekt edukacyjny

Zegar klimatyczny to projekt edukacyjny, wpisujący się w długofalowe działania Krakowa. Zmierzają one do ograniczenia negatywnych skutków zmiany klimatu i adaptacją miasta do tych zmian. Kraków na tym polu jest krajowym liderem. Wdrożył lub obecnie realizuje wiele inicjatyw i projektów proklimatycznych, których celem nadrzędnym jest uzyskanie neutralności klimatycznej w jak najkrótszym czasie.

Bank BNP Paribas jest tytularnym partnerem tegorocznej czwartej edycji Kraków Green Film Festival.