Powstaje największa farma akwaponiczna w Europie

farma akwaponiczna

Czeska firma Future Farming buduje w Brnie największą pionową farmę akwaponiczną w Europie. Jest to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na świeżą, lokalną żywność i zrównoważoną produkcję.

Farmy akwaponiczne stanowią jedną z najbardziej postępowych form nowoczesnego rolnictwa. Warzywa i ryby produkuje się w niej w kontrolowanym środowisku przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. 

– Farma o wymiarach 1 000 m2 wyprodukuje taką samą ilość ryb, jak 20 hektarowy staw i 18 000 m2 upraw polowych warzyw. W porównaniu z rolnictwem tradycyjnym, gospodarstwa akwaponiczne są w pełni zautomatyzowane i pozwalają zaoszczędzić do 95 proc. wody. Kolejną wielką zaletą jest to, że możemy je budować w dowolnym miejscu. Na przykład w środku miast – podkreśla zalety miejskich farm Michal Fojtík, jeden z założycieli organizacji Future Farming.

Nowoczesne miejskie gospodarstwo rolne wyposażone w najnowsze technologie

W Czechach Future Farming prowadzi gospodarstwo badawczo-naukowe we wsi Kaly oraz buduje duże gospodarstwo produkcyjne w Brnie, drugim co do wielkości mieście kraju, które będzie największe w Europie pod względem wielkości i wydajności.. Zaawansowana akwaponika opiera się na symbiozie ekosystemu roślin i ryb. Ryby dostarczają roślinom składników odżywczych, a rośliny oczyszczają wodę dla ryb.

– Chcemy zapewnić najbardziej optymalne warunki dla obu ekosystemów. Hale wyposażyliśmy w nowoczesną technologię. Dodatkowo zainstalowaliśmy i dynamiczne oświetlenie LED. Wszystko stale monitorują liczne czujniki (temperatury, światła, wilgotności, jakości roztworu itp.), które oceniają jakość warunków, w jakich rosną rośliny i ryby – dodaje Michal Fojtík.

Farma akwaponiczna: pierwsza jednostka już działa

– Brneńska farma składa się w sumie z 4 jednostek inwestycyjnych. Obecnie działa już pierwsza z nich. Ma 3000 metrów kwadratowych i już teraz uprawiamy tu warzywa i hodujemy ryby – mówi Michal Fojtík.

Blok A pracuje w trybie testowym. Blok B wkrótce rozpocznie działalność w trybie testowym. „Zakończyliśmy prace budowlane i instalację technologii i czekamy na podłączenie drugiej jednostki do sieci. Jak tylko to się stanie, zainaugurujemy działalność próbną również tutaj”.

Wydajność 770 ton warzyw i 320 ton ryb rocznie

Dwa ostatnie obiekty – duża hala rybna i blok elektrowni C – zostaną ukończone w drugiej połowie tego roku. Po osiągnięciu pełnej zdolności produkcyjnej, farma w Brnie będzie miała wydajność 2,1 tony warzyw dziennie i 320 ton ryb rocznie.

– Chcemy, aby nasze gospodarstwo mogło codziennie dostarczać klientom świeże produkty. Warzywa będziemy zbierać przy użyciu nowej, innowacyjnej metody i systemu korzeniowego, dzięki czemu żywność pozostanie dłużej świeża na półkach sklepowych w dzielnicach – mówi Michal Fojtík z Future Farming.