Zmiana czasu – niestety nie po raz ostatni

Dwa lata temu mieszkańcy Unii Europejskiej żyli tematem zaprzestania zmian czasu. 2021 rok miał być ostatnim, kiedy przestawiamy zegarki. Niestety pandemia spowodowała, że urzędnicy nie znaleźli czasu, aby dokończyć rozpoczęte kilka lat temu prace. W tym roku przestawiamy zegarki tak samo, jak przez ostatnich kilkadziesiąt lat – na wiosnę i na jesieni.

W najbliższy weekend, 27-28 marca przestawiamy zegarki z czasu zimowego na letni i będziemy spać krócej. Niestety taki ruch wykonamy nie po raz ostatni, choć tak przecież miało być. Nie zostały przygotowane odpowiednie przepisy i procedury umożliwiające zaprzestanie zmian czasu i pozostanie z czasem letnim, wskazanym przez Polaków. Politycy i urzędnicy przyznają, że powodem opóźnienia jest pandemia. 

Mieszkańcy Unii nie chcą zmian czasu

Większość mieszkańców Unii, w tym 80 proc. Polaków, nie chce już zmian czasu. Parlament Europejski w 2018 r. opowiedział się za zniesieniem przestawiania czasu i przewidział ostatnią zmianę na rok 2021. To kraje członkowskie miały wybrać, który czas wolą – letni czy zimowy. Te, które wolą zimowy, wiosną 2021 r. miały przestawić się na letni. Jesienią 2021 znowu na zimowy i tak miało zostać. Natomiast kraje, które wolą czas letni, w tym Polska, tylko w marcu 2021 miały przestawić zegarki. Byłaby to ostatnia zmiana. Tak się jednak nie stanie.

Intensywność prac zmalała

– Po zintensyfikowaniu prac w 2018 r., rezolucji przyjętej przez Parlament Europejski oraz po przeprowadzonych w wakacje przez Komisję Europejską konsultacjach publicznych w 2019 r., intensywność zmalała. Działania ograniczyły się do wymiany korespondencji pomiędzy poszczególnymi krajami. W 2019 i pierwszych miesiącach 2020 r. państwa członkowskie wymieniały się informacjami o preferencjach mieszkańców. Jednak od marca 2020 (początek pandemii) jakakolwiek korespondencja w tym zakresie ustała – pisze wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk w odpowiedzi na interpelację poselską.

Obecnie nie wiadomo, jakie będą losy tego projektu.

Zdaniem naukowców, zmiana czasu: sprzyja depresji, rozregulowuje zegar biologiczny, zmniejsza energię do działania, powoduje ciągłe uczucie niewyspania, rozdrażnienie i gorszą koncentrację.