MRiRW: KE przekaże część rezerwy celowej na wsparcie wz. z przymrozkami i gradobiciem

Warszawa, 10.07.2024 (ISBnews) – Komisja Europejskiej zadeklarowała przekazanie 37 mln euro ze środków z rezerwy celowej na wsparcie polskich rolników w związku ze stratami, jakie ponieśli po tegorocznych przymrozkach i gradobiciu w kwietniu tego roku, poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski. Podkreślił, ze Polska ma prawo podwoić tę kwotę, dokładając środki z budżetu państwa.

"Bruksela ze środków z tzw. rezerwy rolnej przydzieliła Polsce 37 mln euro na wsparcie sadów i winorośli, dotkniętych przymrozkami i gradobiciem. W tym samym czasie, w tej samej procedurze Austria otrzymała 10 mln euro, Czechy – 15 mln euro" – powiedział Siekierski podczas konferencji prasowej.

Polska ma prawo dwukrotnie podwyższyć tę kwotę ze środków budżetowych, o co będziemy zabiegać także w budżecie.

Siekierski podkreślił, że do 31 października konieczne jest dokonanie pełnego szacunku strat, przyjąć rozporządzenie i dokonać notyfikacji w Komisji Europejskiej. Środki będą mogły być wypłacane do 31 stycznia 2025 r.

Wypłata wsparcia UE ma nastąpić do 31 stycznia 2025 r.

Siekierski ocenił, że KE szybko rozpatrzyła wniosek polskiego rządu o uruchomienie środków z rezerwy celowej.

Minister zaznaczył, że nadal w województwach, dotkniętych wiosennymi przymrozkami i gradobiciem trwa praca komisji, dokonujących szacunku strat.

(ISBnews)