Drugie życie plecaków dostawczych – maty dla zwierząt

Drugie życie plecaków

Co dzieje się z plecakami dostawczymi po zakończeniu ich podstawowej misji? W Glovo dostają drugą szansę i służą zwierzakom w schroniskach w całej Polsce. Dzięki współpracy firmy z Ubrania Do Oddania oraz Fundacją Splot Społeczny stworzono do tej pory ponad 500 mat. Ich zaletą jest termoizolacja, początkowo używana do utrzymywania ciepła jedzenia. Teraz, w drugim życiu, chroni zwierzęta przed niską temperaturą.

Termiczny materiał wykorzystywany do produkcji toreb idealnie nadaje się na maty dla zwierząt. Oprócz karmy, to właśnie koce, materace i legowiska są najbardziej potrzebne w schroniskach – szczególnie w okresie zimowym. Podobny projekt Glovo zrealizowało wcześniej w Ukrainie.

Większość z nas doskonale kojarzy różnokolorowe plecaki na ulicach miast, w których kurierzy dowożą jedzenie z ulubionych restauracji. Z czasem zużywają się, a jeśli nie da się ich naprawić, to często lądują na śmietniku. Naszym zadaniem jest, żeby żółte torby trafiły tam jak najpóźniej. Chcemy dać im drugie życie, nadając im nową, pożyteczną funkcję. Pomysł przekształcania plecaków w maty dla psów i kotów zaspokoił nie tylko potrzebę odpowiedzialnego zarządzania odpadami, ale też realne potrzeby bytowe schroniskowych zwierząt – mówi Małgorzata Żurowska, Glovo Polska.

Drugie życie plecaków – powstało 500 mat

Dotychczas powstało ponad 500 mat, z których korzysta już 11 schronisk w Polsce. Firma dostarcza plecaki, a ich wprowadzeniem do ponownego użytku zajmuje się platforma Ubrania Do Oddania. Z kolei przerabia je społeczność Fundacji Splot Społeczny. Zazwyczaj z jednego plecaka powstają dwie maty o wymiarach 45×80 cm. Jednak coraz częściej powstają duże maty, z których może korzystać kilka zwierząt jednocześnie. Dodatkowo pozostałe elementy, których nie da się ponownie wykorzystać są przerabiane na paliwo alternatywne wykorzystywane w cementowni.

Przy skali nadprodukcji, która występuje obecnie w wielu sektorach gospodarki, korzystanie z wyprodukowanych już zasobów wydaje się nie tylko rozsądne, ale wręcz konieczne. Właściwości termoizolacyjne plecaków znalazły zastosowanie w postaci mat dla zwierząt. Procesem ich produkcji zajmuje się Obieg Twórczy prowadzony przez Fundację Splot Społeczny, który ocenia stan plecaków i z pomocą wolontariuszy najpierw oddziela poszczególne elementy, a potem zszywa je. Powstają maty, które chronią zwierzęta przed niską temperaturą – mówi Monika Maceluch, Ubrania do Oddania.

Dla jednych odpady, a dla nas zasoby. W Fundacji wierzymy, że wszystko może się przydać – podkreślają założycielki Obiegu Twórczego z Fundacji Splot Społeczny.

Kurierzy chętnie angażują się w inicjatywę, współpracując z zespołem Glover Experience w Glovo. Ten zespół nie tylko koordynuje proces zbiórki plecaków. Także utrzymuje regularny kontakt z kurierami, oferując wsparcie w ich codziennych zadaniach. Warto podkreślić, że cały projekt może efektywnie się rozwijać dzięki zaangażowaniu samych kurierów, którzy dobrowolnie przekazują swoje torby, pomagając w ich ponownym wykorzystaniu.