Polcom przeznaczy 55 mln zł na rozwój usług i zieloną energię w latach 2024-2026

Warszawa, 11.03.2024 (ISBnews) – Polcom przeznaczy 55 mln zł na rozwój usług oraz pozyskiwanie zielonej energii w latach 2024-2026, podała spółka. W ubiegłym roku firma przeznaczyła na cele inwestycyjne ponad 12 mln zł, natomiast przychody firmy wyniosły w tym samym okresie 90 mln zł, co jest wzrostem o 11% r/r.

"W latach 2024-2026 planujemy zainwestować 55 mln zł w kluczowych obszarach, które wzmocnią nasz potencjał usługowy i pozwolą nam i naszym klientom realizować najważniejsze cele biznesowe. Dynamika rynku właściwie zobowiązuje nas do ciągłego rozwoju. Firma badawcza Gartner przewiduje, że w obecnym roku globalne wydatki na usługi chmurowe wyniosą 678,8 mld USD. Natomiast do 2028 roku technologie chmurowe staną się niezbędne dla większości biznesów. Co więcej, zmieni się kierunek tych innowacji – to kwestie biznesowe będą wpływać na rozwiązania chmurowe, a nie odwrotnie" – powiedział prezes Polcom Marcin Gwóźdź, cytowany w komunikacie.

"Z tego względu 70% budżetu inwestycyjnego Polcom jest przeznaczona na rozwój produktów – od głównej platformy usługowej dla klientów – Polcom Cloud – przez systemy wspierające infrastrukturę IT, aż do wzmacniania cyberbezpieczeństwa. Obecnie obsługujemy ponad 400 klientów biznesowych z praktycznie każdego sektora rynku – od przemysłu i produkcji po finanse i bankowość. Będąc w ciągłym kontakcie z klientami, doskonale wiemy, jakie mają potrzeby, co jest dla nich ważne i pod tym kątem rozwijamy naszą ofertę produktową i usługową" – dodał CFO i wiceprezes Polcom Robert Czarniewski.

By ograniczyć wpływ na środowisko i obniżyć koszty funkcjonowania, Polcom od lat inwestuje w zieloną energię oraz energooszczędne technologie, m.in. do chłodzenia serwerowni, podkreślono.

"Jako data center jesteśmy poważnym konsumentem energii elektrycznej, co za tym idzie, cena energii jest głównym składnikiem kosztów przetwarzania danych. Dlatego przeznaczymy 30% naszego budżetu inwestycyjnego w kolejnych latach na zwiększenie efektywności energetycznej i redukcję emisji dwutlenku węgla. To naturalna ewolucja, już w 2019 zainwestowaliśmy 9 mln zł w odnawialne źródła energii. Takie działania pozwalają nam na lepsze zarządzanie potrzebami energetycznymi naszych ośrodków z równoczesną troską o środowisko. To kluczowy aspekt dla wielu naszych klientów, szczególnie korporacyjnych" – podsumował Czarniewski.

Polcom to dostawca usług cloud computing i operator centrów danych.

(ISBnews)