Tygodniowy przegląd informacji z sektora OZE i e-mobilności

Warszawa, 11.03.2024 (ISBnews) – Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości z sektora odnawialnych źródeł energii (OZE) z okresu 4-8 marca.

RYNEK OZE

Udział OZE: Polska przygotowała wstępną wersję aktualizacji "Krajowego planu w dziedzinie energii i klimatu" (KPEiK), którą przekazano do Komisji Europejskiej 1 marca br. Wkrótce rozpoczną się szerokie konsultacje projektu, podało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Polska deklaruje w tym dokumencie m.in. osiągnięcie do 2030 r. 29,8% udziału OZE w końcowym zużyciu energii brutto.

ROZWÓJ BIZNESU

Sunly: Planuje uruchomić pilotażowy magazyn energii w Polsce, o pojemności 1 MWh, w 2025 roku, a docelowo zakłada, że większość uruchamianych farm fotowoltaicznych będzie przystosowana do przyłączenia także magazynu energii, poinformował ISBnews country manager Sunly w Polsce Marek Motyl.

Sunly: Zakłada uruchomienie w Polsce farm wiatrowych o mocy ok. 1 GW do 2030 roku, poinformował ISBnews country manager Sunly w Polsce Marek Motyl. Plan strategiczny spółki przewiduje osiągnięcie w tym okresie ok. 5% udziału w polskim rynku lądowej energetyki wiatrowej.

Sunly: Planuje osiągnąć 2,5-3 GW mocy z elektrowni fotowoltaicznych w Polsce do 2030 roku, co powinno wystarczyć do uzyskania ok. 10% polskiego rynku generacji energii ze słońca, poinformował ISBnews country manager Sunly w Polsce Marek Motyl.

Sunly: W średnim horyzoncie czasowym rozważa możliwość wejścia na giełdę, ale na tę chwilę nie zapadła żadna decyzja w tej sprawie, poinformował ISBnews country manager Sunly w Polsce Marek Motyl.

BOŚ: Saldo kredytów proekologicznych w Banku Ochrony Środowiska wynosiło 4 923 mln zł (-3,3% r/r) i stanowiło 41% kredytów ogółem na koniec ub.r., podał bank.

Fundusz EIT InnoEnergy: Uruchomił ogólnoeuropejską spółkę Repono, której celem jest budowa magazynów energii (ESS) o łącznej pojemności 100 GWh do 2030 roku, podał fundusz. Wśród akcjonariuszy Repono znalazły się też Grupa Boryszew, Schneider Electric, SIPLEC E.Leclerc, Stena Metall i NTM GmbH. Prezes Boryszewa Wojciech Kowalczyk poinformował ISBnews, że zakup udziałów Repono to wstęp do rozwoju działalności Grupy w tym obszarze sektora energetycznego.

Polenergia: Miała 59,9 mln zł skonsolidowanego skorygowanego zysku netto w IV kw., co stanowi wzrost r/r o 5,7 mln zł, podała spółka, prezentując wstępne dane.

Peakside Capital Advisors: Inwestor i zarządca na rynku nieruchomości logistycznych, zatrudnił Katarzynę Krześniak na stanowisko ESG project managera. Jej rolą będzie koordynacja strategii firmy w zakresie odpowiedzialności biznesowej oraz zapewnienie zgodności realizowanych przez firmę projektów z najwyższymi standardami zrównoważonego rozwoju.

Grupa Selena: Selena ESG znacznie rozszerza ofertę w zakresie transformacji energetycznej przedsiębiorstw m.in. wprowadzając do oferty produktowej magazyny energii oraz ładowarki samochodowe. Selena ESG należy do Grupy Selena – globalnego holdingu spółek zajmujących się produkcją i dystrybucją chemii budowlanej, opartego na polskim kapitale.

KONTRAKTY I WDROŻENIA

Grupa Orlen, Onde: Energa Green Development – spółka zależna Energi z Grupy Orlen – kupiła od Onde i Goalscreen Holdings (spółki powiązanej z Neo Energy Group) udziały w spółce celowej, do której należy elektrownia wiatrowa Szybowice o mocy 37,4 MW, podało Onde. Energa Green Development zleciła jednocześnie Onde wykonanie robót budowlanych i elektrycznych za około 105 mln zł.

R.Power: Zawarł z Astroenergy New Energy Technology (Singapore) PTE. LTD. umowę na dostawę modułów fotowoltaicznych, o łącznej mocy wynoszącej 75,6 MWp, podała spółka. Moduły przeznaczone zostaną do wybudowania elektrowni fotowoltaicznych. Umowa zostanie zrealizowana do końca grudnia 2024 roku.

PGE: PGE Baltica – spółka z Grupy PGE – podpisała umowę z Konsorcjum firm: Geofizyka Toruń, Przedsiębiorstwo Geologiczne Geoprojekt Szczecin oraz Projmors Biuro Projektów Budownictwa Morskiego, na wykonanie badań geologicznych, w tym geotechnicznych i geofizycznych oraz dokumentacji wynikowej dotyczących przewiertu ląd – morze dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 1, podała Polska Grupa Energetyczna (PGE). Badania rozpoczną się w II kwartale tego roku.

Mo-Bruk: Zlecił spółce eRSbet generalne wykonawstwo rozbudowy i przebudowy instalacji do przetwarzania odpadów w Niecwi, podał Mo-Bruk. Wartość kontraktu wynosi 24,53 mln zł netto.

R.Power: Spółki zależne R.Power zawarły z Nomad Electric umowy o generalną realizację inwestycji elektrowni fotowoltaicznych realizowanych w tych spółkach, podało R.Power. Głównym przedmiotem umów jest realizacja inwestycji obejmująca dostawę, instalację, budowę oraz rozruch elektrowni fotowoltaicznych należących do spółek zależnych. Z zakresu prac wyłączona jest dostawa modułów fotowoltaicznych oraz falowników. Umowy obejmują 8 projektów elektrowni fotowoltaicznych o łącznej maksymalnej wartości umów wynoszącej 81,999 mln zł.

R.Power: Spółki zależne R.Power zawarły z Solartech umowy o generalną realizację inwestycji elektrowni fotowoltaicznych realizowanych w tych spółkach, podało R.Power. Głównym przedmiotem Umów jest realizacja inwestycji obejmująca dostawę, instalację, budowę oraz rozruch elektrowni fotowoltaicznych należących do Spółek Zależnych. Z zakresu prac wyłączona jest dostawa modułów fotowoltaicznych oraz falowników. Umowy obejmują 3 projekty elektrowni fotowoltaicznych o łącznej maksymalnej wartości umów wynoszącej 29,55 mln zł.

ING BSK: Rozpoczął piątą edycję programu grantowego skierowanego do startupów i młodych naukowców, podał bank. Tym razem ING przeznaczy 1 mln zł na najlepsze rozwiązania, które mogą poprawić energooszczędność budynków. Zgłoszenia można przesyłać do 25 kwietnia 2024 r. Agencja ISBnews jest patronem medialnym programu.

Grupa Azoty: Rozpoczęła produkcję i zrealizowała pierwszą transakcję sprzedaży certyfikowanego poliamidu 6 w ramach systemu ISCC Plus, czyli dobrowolnego programu, który dotyczy biogospodarki i gospodarki o obiegu zamkniętym dla różnych gałęzi przemysłu, w tym tworzyw sztucznych, podała spółka.

EBOR: Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) nawiązał współpracę z francuskim funduszem Eiffel Investment Group w celu wsparcia rozwoju energii odnawialnej w regionach działania banku, podał EBOR. Pierwszym projektem będzie wspólny kredyt w wysokości 45 mln euro dla spółki PL-Sun, na wsparcie budowy 16 elektrowni fotowoltaicznych o mocy 114,7 MW w Polsce.

GreenWay: Z należących do publicznej sieci GreenWay Polska ładowarek DC znikają naklejki z kodem QR. Kody autoryzacyjne umożliwiające rozpoczęcie ładowania będą prezentowane na wyświetlaczach ładowarek. Zmiana, choć z pozoru kosmetyczna, usprawnia przebieg jednego z popularniejszych sposobów rozpoczynania sesji ładowania.

Enefit w Polsce: Spółka należąca do estońskiej państwowej grupy energetycznej Eesti Energia, jednego z największych producentów energii w krajach bałtyckich, udostępniła kierowcom pojazdów elektrycznych z Bielska-Białej i okolic dwadzieścia dwie stacje ładowania w dziewiętnastu lokalizacjach w całym mieście. Plany firmy zakładają intensywny rozwój publicznej sieci stacji ładowania – w ciągu najbliższych czterech lat Enefit w Polsce planuje pozyskać lokalizacje dla 2500 stacji ładowania.

Źródła: depesze ISBnews, informacje ze spółek i organizacji

(ISBnews)