PSEW: Inwestycje w łańcuch dostaw dla energetyki wiatrowej to ponad 11 tys. miejsc pracy

Warszawa, 19.02.2024 (ISBnews) – Flagowe inwestycje w zakresie łańcucha dostaw dla energetyki wiatrowej w Polsce, łącznie zaoferują ponad 11 tys. nowych, dobrze płatnych miejsc pracy, wynika z wyliczeń fundacji Wind Industry Hub, założonej przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW).

Fundacja Wind Industry Hub zebrała informacje o flagowych inwestycjach w zakresie łańcucha dostaw dla energetyki wiatrowej w Polsce, które już działają na terenie Polski lub w ostatnim czasie potwierdziły lokalizacje zakładów przemysłowych w naszym kraju, tj. porty instalacyjne w Świnoujściu i Gdańsku, porty serwisowe w Łebie, Ustce czy Władysławowie, fabryka łopat turbin wiatrowych Vestas, fabryka wież Windar czy zakład produkcji kabli i przewodów TFKable.

"Wskazane w opracowaniu Fundacji Wind Industry Hub podmioty niebawem zaoferują kilkanaście tysięcy dobrze płatnych miejsc pracy m.in. w portach instalacyjnych i serwisowych, fabrykach komponentów do turbin wiatrowych, zakładach montażowych, fabrykach stacji transformatorowych, kabli czy przewodów. Polskie firmy już teraz są aktywnymi graczami w europejskim łańcuchu dostaw, szczególnie w zakresie przemysłu stoczniowego, co sprzyja rozwojowi usług instalacyjnych, serwisowych i portowych. Wykorzystanie biznesowego i przemysłowego potencjału energetyki wiatrowej powinno być priorytetem w ustalaniu nowej polityki przemysłowej naszego kraju" – powiedziała dyrektor zarządzająca, wiceprezes fundacji Wind Industry Hub Dominika Taranko, cytowana w komunikacie.

Polska po Danii i Niemczech to dziś 3 rynek dla wiatru w Unii Europejskiej. Wynika to m.in. z faktu, że 30% potencjału Morza Bałtyckiego w zakresie morskiej energetyki wiatrowej zidentyfikowano na terenie polskich wód terytorialnych. Do tego mamy świetne zaplecze jeśli chodzi o kadry – dziś 3% pracowników sektora offshore na świecie to Polacy, podkreślono.

W przypadku lądowej energetyki wiatrowej local content, czyli udział polskich dostawców wynosi 55-65%. Szacuje się, że projekty związane z samą morską energetyką wiatrową do 2030 r. mogą stworzyć w Polsce miejsca pracy dla 39-63 tys. pracowników, w tym 13-21 tys. bezpośrednio i 10-17 tys. pośrednio. Dynamiczny przyrost inwestycji, jaki dokonał się w ostatnich latach, wyraźnie wskazuje na to, że to właśnie w Polsce powstanie regionalny hub przemysłowy sektora wiatrowego, wskazano także.

"Nowa gałąź gospodarki to olbrzymia szansa dla polskich firm zaangażowanych w łańcuch produkcji i dostaw dla onshore i offshore wind. Krajowi przedsiębiorcy posiadają potencjał, by w niedługim czasie oferować główne elementy konstrukcyjne, tj. wieże wiatrowe, elementy turbin, morskie stacje transformatorowe. Potrzeba jednak pilnego wsparcia i zdecydowanych działań inwestycyjnych. Konieczna jest świadoma strategia przemysłowa państwa, która nada priorytety w rozwoju fabryk, projektów, edukacji branżowej, czy pozyskiwaniu finansowania" – dodał dyrektor ds. regulacji w PSEW Piotr Czopek.

(ISBnews)