Qair pozyskał od PFR 77 mln zł finansowania dla farmy PV Zimnodół o mocy 36 MW

Warszawa, 15.02.2024 (ISBnews) – Qair Polska pozyskał 77 mln zł pożyczki z PFR Funduszu Inwestycyjnego FIZAN na realizację czwartej wielkoskalowej farmy fotowoltaicznej, projektu o mocy 36 MW, który powstanie w Zimnodole, podała spółka. Prace budowlane ruszą w II kwartale 2024 roku.

"Współpraca z PFR to dla nas zupełnie nowa ścieżka finansowania planowanych inwestycji. Na tym etapie zależy nam na dywersyfikacji źródeł pozyskiwanego kapitału, które stanowią alternatywę dla kredytów udzielanych przez banki komercyjne. Niesie to za sobą szereg korzyści na etapie sprzedaży energii, choćby zarządzanie ryzykiem po naszej stronie, czy bardziej swobodną możliwość zwiększania finansowania na kolejne projekty. Nowa formuła finansowania pozwala także na poszerzenie beneficjentów transformacji energetycznej o korporacyjnych odbiorców energii bez wymaganego ratingu inwestycyjnego. To grupa, która stanowi o sile polskiej gospodarki, a jednocześnie ma utrudniony dostęp do zielonej energii" – powiedział CFO Qair Polska Łukasz Zarzeczny, cytowany w komunikacie.

"Udzielenie finansowania Qair pozwoli na utrzymanie dynamicznego tempa wzrostu zainstalowanych mocy wytwórczych OZE w Polsce oraz zwiększenie skali działalności Grupy Qair na terenie kraju. To kolejny z szeregu projektów umacniających silną pozycję PFR w obszarze transformacji energetycznej, wpisujących się w realizację strategii wspierania projektów w segmencie odnawialnych źródeł energii PFR GreenHub" – dodał wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju  Bartłomiej Pawlak.

Qair Polska – spółka zależna Grupy Qair – działa na polskim rynku od 2015 roku. Grupa Qair jest niezależnym producentem energii odnawialnej.

(ISBnews)