OSGE nawiązało współpracę z Grupą Hitachi ws. zakresu poza nuklearnego

Warszawa, 15.02.2024 (ISBnews) – Hitachi Europe oddział w Polsce – regionalna centrala Grupy Hitachi – podpisał z Orlen Synthos Green Energy (OSGE) porozumienie, które będzie dotyczyć zakresu poza nuklearnego i ma obejmować m.in. najnowszej generacji produkty i systemy dla energetyki wytwórczej, rozwiązania i usługi IT, w tym systemy typu EAM, systemy i usługi cyberbezpieczeństwa oraz usługi inżynierii oprogramowania, podało OSGE.

"Współpraca z Orlen Synthos Green Energy ma strategiczne znaczenie dla całej Grupy Hitachi. Chcemy być częścią zielonej transformacji w polskiej energetyce i widzimy OSGE w roli lidera tej zmiany. W naszej współpracy chcemy wykorzystać nie tylko nasze globalne doświadczenia z zakresu energetyki jądrowej, ale również naszą lokalną obecność oraz lata doświadczeń w zakresie cyfryzacji i przesyłu energii" – powiedział dyrektor generalny Hitachi Europe w Polsce, Austrii i Europie Centralno-Wschodniej Tadeusz Woszczyński, cytowany w komunikacie.

OSGE planuje budowę floty reaktorów GE Hitachi BWRX-300 w Polsce. Kompleksowe podejście do projektu wymaga budowy całego łańcucha dostawców niezbędnego do realizacji inwestycji. To nie tylko reaktor i pozostałe kluczowe elementy jak turbiny i generatory, ale także szereg komponentów i instalacji niezbędnych na etapie realizacji budowy i potem funkcjonowania elektrowni jądrowej zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa. Spółka, wspólnie z dostawcą technologii GE Hitachi Nuclear Energy, szacuje, że ponad połowa wydatków inwestycyjnych na budowę BWRX-300 może zostać wydatkowana w Polsce, podkreślono.

"W naszych działaniach od początku dążymy do maksymalizacji udziału local content w projekcie budowy małych reaktorów modułowych. Dlatego współpraca z Hitachi jest czymś naturalnym. Jestem przekonany, że potencjał jednej z największych firm na świecie w połączeniu z doświadczeniem 6000 pracowników Hitachi w Polsce będzie stanowić ważne wsparcie dla ambitnego projektu budowy małych reaktorów modułowych w naszym kraju" – dodał prezes OSGE Rafał Kasprów.

Orlen Synthos Green Energy (OSGE) to spółka powołana przez Orlen i Synthos Green Energy, której misją jest zbudowanie floty reaktorów BWRX-300 od amerykańsko-japońskiej firmy GE-Hitachi Nuclear Energy.

Grupa PKN Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos  oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 278,51 mld zł w 2022 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Grupa kapitałowa Synthos jest czołowym producentem surowców chemicznych w Polsce i Europie. Była notowana na GPW od 2004 r. do kwietnia 2018 r.

(ISBnews)