OSGE: Projekt budowy SMR-ów mógłby być kontynuowany nawet bez udziału Orlenu

Warszawa, 09.02.2024 (ISBnews) – Projekt budowy w Polsce floty modułowych reaktorów jądrowych (SMR) w technologii BWRX-300 firmy GE-Hitachi Nuclear Energy przez Orlen Synthos Green Energy (OSGE) może być kontynuowany nawet przy ewentualnym wycofaniu się Orlenu, poinformował prezes OSGE Rafał Kasprów.

"Współpraca z Orlenem układa się bardzo dobrze i myślę, że będzie kontynuowana, ale ten projekt powstał jako prywatny i może być kontynuowany nawet, gdyby Orlen miał się z niego wycofać. Jest szereg innych firm zainteresowanych potencjalną współpracą" – powiedział Kasprów podczas konferencji prasowej.

Według szacunków spółki, elektrownia z jednym reaktorem BWRX-300 to ok. 24 mld zł wartości dodanej brutto dla polskiej gospodarki (licząc fazę inwestycyjną i cały cykl życia projektu).

"Polska na szansę stać się centrum rozwoju technologii SMR w tej części świata" – dodał prezes.

Podkreślił, że do etapu ostatecznej decyzji inwestycyjnej (FID) OSGE przewiduje głównie finansowanie ze środków własnych inwestorów (obecnych i być może przyszłych), natomiast sama budowa reaktorów będzie finansowana w formule project finance.

"Jesteśmy otwarci na nowych inwestorów" – zapewnił Kasprów.

W skład zarządu OSGE zostały powołane dwie nowe osoby desygnowane przez Orlen: Iwona Waksmundzka-Olejniczak oraz Jarosław Wróbel, po wcześniejszym odwołaniu Dawida Jackiewicza i Jarosława Dybowskiego.

Orlen Synthos Green Energy (OSGE) to spółka powołana przez Orlen i Synthos Green Energy, której misją jest zbudowanie floty reaktorów BWRX-300 od amerykańsko-japońskiej firmy GE-Hitachi Nuclear Energy.

Grupa PKN Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos  oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 278,51 mld zł w 2022 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Grupa kapitałowa Synthos jest czołowym producentem surowców chemicznych w Polsce i Europie. Była notowana na GPW od 2004 r. do kwietnia 2018 r.

(ISBnews)