Nakrętka zawsze z butelką – nie odrywaj jej na siłę

Nakrętki przymocowane do butelek

Coraz więcej dostępnych na naszym rynku napojów w plastikowych butelkach czy kartonach ma przytwierdzoną trwale nakrętkę do opakowania. To wynik przepisów unijnych, których celem jest zmniejszenie zaśmiecania drobnymi odpadami środowiska oraz wzrost poziomów recyklingu w Europie. Zdecydowanie nie powinniśmy ich odrywać. Wraz z butelką powinny trafiać do żółtego pojemnika na plastik. Dlaczego?

Szacuje się, że nakrętka od 1,5 litrowej butelki plastikowej stanowi 10-12 proc. wagi całej butelki. Jest zatem całkiem istotnym elementem. Dodatkowo plastik, z którego została wykonana, jest zwykle bardzo dobrej jakości i nadaje się do dalszego przetworzenia. Niestety wiele maszyn sortujących „nie widzi” tak drobnych elementów jak nakrętki. Odkręcone od butelek i kartonów trafiają w sortowni do tzw. frakcji drobnej, z której nie są później odzyskiwane. Obecnie nie ma skutecznej i opłacalnej technologii wysortowania tak małych elementów.

Nakrętka zawsze z butelką i kartonem – skąd taki pomysł?

Skąd jednak wziął się pomysł na przymocowanie nakrętki do butelki? Otóż wynika on wprost z dyrektyw plastikowych (tzw. SUP), których celem jest zmniejszenie wpływu tworzyw sztucznych na środowisko. Jak wskazano w motywie 17 Dyrektywy SUP: „wykonane z tworzyw sztucznych zakrętki i wieczka używane do pojemników na napoje należą do artykułów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych najczęściej znajdowanych na plażach w Unii. Z tego powodu wprowadzanie do obrotu pojemników na napoje, które są produktami jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, powinno być dozwolone tylko wtedy, gdy spełniają one określone wymogi w zakresie projektu produktu, które znacznie zmniejszają rozprzestrzenianie w środowisku używanych do pojemników na napoje zakrętek i wieczek wykonanych z tworzyw sztucznych”.

Nakrętka zawsze z butelką – temat z pozoru błahy – jednak już widać, że przysporzy wiele zagwozdek zarówno producentom, jak i samym konsumentom. Ci pierwsi muszą dostosować swoje technologie produkcyjne a drudzy – zmienić wieloletnie przyzwyczajenie wyrzucania nakrętek oddzielnie lub ich zbierania.

Przypomnijmy, że:
  • od połowy 2024 r. nakrętki i wieczka plastikowe – przymocowane na stałe do butelek i pojemników; 
  • od 2025 r. wszystkie butelki plastikowe wykonane w minimum 25 proc. z materiału pochodzącego z recyklingu, a od 2030 r. – w 30 proc.;
  • do 2025 r. poziom zbiórki i recyklingu plastikowych butelek na napoje jednorazowego użytku ma wynieść 77 proc., a do 2029 r. – 90 proc.

Wyzwaniem środowiskowym w Polsce jest zwiększanie poziomu recyklingu opakowań z tworzyw sztucznych. Wskaźnik ten w 2022 roku wyniósł tylko 38 proc. wobec 90 proc. w krajach europejskich, które wcześniej przyjęły rozwiązania systemowe. Dlatego tak ważnym krokiem w kierunku poprawy efektywności recyklingu jest właśnie przymocowanie nakrętki do butelki PET oraz rPET.