Zrywki tylko do warzyw, owoców, pieczywa i mrożonek na wagę

Opłata za zrywki

Coraz więcej sklepów informuje klientów o pobieraniu dodatkowej opłaty za torebki tzw. zrywki, jeżeli klienci korzystają z nich niezgodnie z przeznaczeniem. Opłata za jedną torebkę wynosi 25 groszy.

Torby zrywki to cienkie torebki foliowe, które służą do pakowania żywności sprzedawanej luzem, takiej jak pieczywo, owoce, warzywa czy produkty cukiernicze. Są oferowane bezpłatnie w sklepach ze względów higienicznych i aby zapobiegać marnowaniu żywności. Jednak powszechną praktyką było korzystanie z nich, jako torebek na podręczne zakupy. Kres takiej praktyce położyły przepisy dyrektywy plastikowej (tzw. SUP – Single Use Plastic). Jej celem jest ograniczenie korzystania z jednorazowych wyrobów plastikowych. 

Ustawa wprowadzająca  przepisy tej dyrektywy do polskiego prawa nałożyła na sklepy obowiązek pobierania od klientów opłaty za korzystanie z tego typu opakowania niezgodnie z jego przeznaczeniem. Dalej oferowane one będą bezpłatnie osobom kupującym warzywa, owoce, pieczywo, mrożonki na wagę czy słodycze. Jednak, jeśli klienci używają tych torebek do pakowania innych produktów, muszą zapłacić opłatę recyklingową. Wynosi ona zazwyczaj 25 groszy za sztukę. To stosunkowo wysoka kwota, dlatego warto mieć przy sobie wielorazowe torby na zakupy.