Dyrektywy śniadaniowe – dokładniejsze etykiety i mniej cukru

Rada UE oraz Parlament Europejski osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie tzw. dyrektyw śniadaniowych. Chodzi o przepisy zobowiązujące producentów żywności do umieszczania dokładniejszych informacji na etykietach dżemów i soków owocowych, miodu oraz mleka w proszku. 

Wstępne porozumienie dotyczące przepisów określanych jako dyrektywy śniadaniowe dotyczy ich zaktualizowania. W szczególności chodzi o etykietowanie i nazewnictwo niektórych środków spożywczych:

  • miodu,
  • dżemów owocowych, 
  • soków owocowych,
  • mleka w proszku. 

Dzięki nowym przepisom konsumenci mają uzyskać przejrzyste informacje w zakresie składu i pochodzenia produktów.

Normy handlowe zapewniają, że spożywana przez nas żywność jest wysokiej jakości. Porozumienie, które osiągnęliśmy w sprawie tych zmienionych norm, umożliwi konsumentom dokonywanie świadomych wyborów dotyczących spożywanej żywności i pomoże w zwalczaniu oszustw związanych z żywnością – powiedział David Clarinval, belgijski wicepremier i minister ds. osób samozatrudnionych, MŚP i rolnictwa, reform instytucjonalnych i odnowy demokratycznej.

Dyrektywy śniadaniowe: główne elementy wstępnego porozumienia

Miód
• Kraje pochodzenia będą wskazane na etykiecie w porządku malejącym, w oparciu o wagę. Etykieta będzie również zawierać informacje o procentach, jakie każdy kraj reprezentuje w mieszance, zwiększając w ten sposób przejrzystość dla konsumentów.
• Państwa członkowskie mogą zdecydować, że obowiązek podawania zawartości procentowej na etykiecie ma zastosowanie wyłącznie do czterech największych części. Pod warunkiem że stanowią one ponad 50 proc. masy mieszanki.
• W przypadku opakowań o wadze mniejszej niż 30 gramów, nazwy krajów pochodzenia mogą być zastąpione dwuliterowym kodem ISO.

Soki owocowe
• Dodanie trzech nowych kategorii: „sok owocowy o obniżonej zawartości cukru”, „sok owocowy o obniżonej zawartości cukru z koncentratu” i „zagęszczony sok owocowy o obniżonej zawartości cukru”.
• Podmioty gospodarcze będą mogły posługiwać się etykietą „soki owocowe zawierają wyłącznie cukry występujące naturalnie”. Dzięki temu konsumenci otrzymają lepszą poinformację o produktach, które spożywają.

Dżemy owocowe
• Minimalna zawartość owoców w dżemach i dżemach ekstra (o 100 g więcej na kg w przypadku dżemów i o 50 g więcej na kg w przypadku dżemów ekstra). Pomoże ona zmniejszyć ilość cukru umożliwiając konsumentom dokonywanie zdrowszych wyborów.
• Znaczne rozróżnienie między dwiema kategoriami dżemów: 450 g/kg jako ogólna zasada, 500 g/kg z reguły dla dżemu ekstra.

Mleko w proszku
• Zezwolenie na stosowanie metod przetwarzania, w wyniku których powstają odwodnione przetwory mleczne bez laktozy. 

W najbliższych tygodniach odbędą się spotkania techniczne, które doprecyzują szczegóły zmienionych dyrektyw. Wstępne porozumienie trafi do zatwierdzenia przedstawicielom państw członkowskich w specjalnym komitecie ds. rolnictwa.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP