OSGE ma decyzję GDOŚ ws. zakresu raportu środowiskowego dla pierwszego projektu SMR

Warszawa, 02.02.2024 (ISBnews) – Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska (GDOŚ) wydał postanowienie określające wymagania dotyczące zakresu raportu środowiskowego dla budowy przez Orlen Synthos Green Energy (OSGE) małej modułowej elektrowni jądrowej (SMR) w Stawach Monowskich w Małopolsce, podała spółka. To pierwsze taka decyzja w całej Unii Europejskiej i kolejny istotny krok w procesie budowy reaktorów BWRX-300 w Polsce, podkreślono.

Ustalenie przez GDOŚ zakresu raportu jest wynikiem procedury środowiskowej zapoczątkowanej w maju 2023 r. złożeniem wniosku przez OSGE. Zakres takiego dokumentu ustalany jest dla poszczególnych projektów z uwzględnieniem specyfiki lokalizacji. Wydanie postanowienia przez GDOŚ umożliwia spółce rozpoczęcie w lokalizacji Stawy Monowskie badań środowiskowych i lokalizacyjnych w pełnym zakresie niezbędnym do opracowania raportu oceny oddziaływania na środowisko dla Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Czas potrzebny na przygotowanie raportu szacowany jest na nawet 2 lata, podkreślono.

"Przygotowanie raportu o oddziaływaniu inwestycji jądrowej na środowisko to jeden z najważniejszych elementów procesu inwestycyjnego. I zarazem jeden z najtrudniejszych. Tym bardziej cieszy nas dobra współpraca z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska i profesjonalne podejście regulatora do pierwszego w całej UE postępowania środowiskowego dotyczącego budowy elektrowni SMR. Dzisiejsze postanowienie GDOŚ pozwala nam utrzymać zakładane harmonogramy realizacji projektu i daje szanse za ukończenie inwestycji wtedy, kiedy polska gospodarka będzie najbardziej potrzebowała zeroemisyjnych i stabilnych źródeł energii" – powiedział prezes OSGE Rafał Kasprów, cytowany w komunikacie.

GDOŚ wskazał zasadnicze obszary, których będzie dotyczył raport: przeprowadzenie inwentaryzacji przyrodniczej, wskazanie możliwych źródeł wody chłodzącej, rozwiązania technologiczne mające wpływ na zapewnienie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej oraz wskazanie, w jaki sposób elektrownia będzie zintegrowana z energetyczną siecią przesyłową, wymieniono w materiale.

W 2023 roku OSGE złożyło do GDOŚ analogiczne wnioski o ustalenie zakresu raportu o oddziaływaniu na środowisko budowy SMR-ów BWRX-300 w Ostrołęce i Włocławku.

OSGE planuje budowę floty reaktorów GE-Hitachi BWRX-300 w Polsce, przy czym pierwsza jednostka ma być gotowa przed końcem tej dekady.

Orlen Synthos Green Energy (OSGE) to spółka powołana przez Orlen i Synthos Green Energy, której misją jest zbudowanie floty reaktorów BWRX-300 od amerykańsko-japońskiej firmy GE-Hitachi Nuclear Energy.

Grupa PKN Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos  oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 278,51 mld zł w 2022 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Grupa kapitałowa Synthos jest czołowym producentem surowców chemicznych w Polsce i Europie. Była notowana na GPW od 2004 r. do kwietnia 2018 r.

(ISBnews)