EDF Renewables Polska: Magazyny energii będą istotną częścią naszego portfolio – wywiad

Warszawa, 16.01.2024 (ISBnews) – EDF Renewables Polska ma duży apetyt na budowę magazynów energii i jest przekonane, że będą one stanowiły istotną część systemu elektroenergetycznego w Polsce, poinformowała ISBnews dyrektor generalna spółki Alicja Chilińska-Zawadzka.

"Jesteśmy w trakcie realizacji pilotażowych magazynów energii przy naszych trzech farmach wiatrowych. Każdy z nich może mieć moc rzędu kilkunastu MW. Obecnie czekamy na warunki przyłączeniowe. Jesteśmy także mocno otwarci na akwizycje w tym segmencie. Mamy duży apetyt na magazyny energii" – powiedziała Chilińska-Zawadzka w rozmowie z ISBnews.

W grudniu 2023 roku EDF Renewables Polska sfinalizowało zakup swojego pierwszego projektu bateryjnego magazynowania energii w Polsce, o mocy 50 MW. Budowa magazynu rozpocznie się w połowie 2024 roku, a oddanie do użytku planowane jest na początek 2026 roku.

"Trudno w tym momencie określić, jaką mocą magazynów energii chcielibyśmy dysponować na polskim rynku docelowo – jest to jednak istotny kierunek naszych inwestycji, który będzie stanowił ważny element przyszłej sieci elektroenergetycznej" – dodała dyrektor generalna.

Zapewniła jednocześnie, że spółka jest otwarta na współpracę z zewnętrznymi partnerami przy realizacji dużych magazynów energii, na przykład ze spółkami Skarbu Państwa, które mają podobne plany.

"Wiadomo, że spółki Skarbu Państwa będą poszukiwały partnerów. Czekamy na oficjalne zaproszenia do rozmów w tym temacie" – zadeklarowała Chilińska-Zawadzka.

EDF Renewables to międzynarodowa firma energetyczna, która opracowuje, buduje i obsługuje elektrownie wytwarzające energię ze źródeł odnawialnych. Spółka dysponuje mocą zainstalowaną netto w elektrowniach wiatrowych i słonecznych na poziomie 11,4 GW (18,5 GW brutto) na całym świecie.

Piotr Apanowicz

(ISBnews)