Duon/Keralla Research: 100% firm chce się dekarbonizować, 30% już zaczęło ten proces

Warszawa, 16.01.2024 (ISBnews) – Praktycznie wszystkie firmy chcą się dekarbonizować, ale odsetek firm, które przeszły do etapu wprowadzania zmian lub mają opracowaną strategię i wybranych dostawców to 30%, wynika z raportu firmy Duon, opracowanego wraz z Instytutem badawczym Keralla Research.

"Badanie pokazuje, że zakłady chciałyby dekarbonizować się bez półśrodków. Najwięcej firm (40%) chce od razu odejść od węgla i zmienić całą instalację wewnętrzną w zakładzie. Co ciekawe w porównaniu z badaniem, które Duon i Keralla Research prowadziły w 2021 r., zmalała liczba firm optujących jedynie za modernizacją dotychczasowych rozwiązań. Pokazuje to, że coraz więcej przedsiębiorstw dostrzega potrzebę zmiany" – czytamy w komunikacie poświęconym raportowi.

Wśród korzyści płynących z dekarbonizacji najczęściej wskazywane są poprawa wizerunku firmy (ponad 51%) i podniesienie konkurencyjność na rynku (prawie 32%).

Jednocześnie jednak prawie 47% firm decyduje się na odejście od węgla, ponieważ chce uniknąć konsekwencji prawnych i dodatkowych kosztów.

65% firm wymienia gaz ziemny jako rozważaną alternatywę dla węgla, a 25% rozważa biomasę.

"Korzyści wymieniane przez badanych pokazują, że gaz ziemny to paliwo, dzięki któremu firma może być dobrze zakorzeniona w teraźniejszości, a jednocześnie odporna na nadchodzące zmiany, zwłaszcza jeśli chodzi o LNG. Korzystanie z LNG gwarantuje dostęp do gazu ziemnego niezależnie od dostępu do sieci dystrybucyjnej. Może stanowić alternatywę dla sieci lub też element przejściowy w oczekiwaniu na podłączenie do gazu sieciowego. Otwiera również drogę do dalszej, opłacalnej transformacji energetycznej firmy. W przyszłości można je zastąpić bioLNG bez dodatkowych, obciążających inwestycji w przebudowę infrastruktury. Cieszy nas więc, że prawie 72% badanych zna i analizowało rozwiązanie polegające na dostarczaniu gazu ziemnego w postaci skroplonej" – powiedział starszy specjalista ds. marketingu z Duon Dystrybucja Kamil Kapusta, cytowany w komunikacie.

97% firm konfrontuje się z minimum 8 barierami, m.in. szuka finansowania, dostawców, wsparcia kompetentnych urzędników, zmaga się z brakiem czasu i jasnych procedur, natrafia na opór współpracowników, którzy blokują decyzje, podsumowano w raporcie.

Badanie zrealizowano w sierpniu 2023 r. na próbie 60 firm stosujących węgiel, miał lub pył węglowy w zakładzie do celów produkcyjnych, grzewczych.

(ISBnews)