Tauron: Capex w obszarze dystrybucji wyniesie ok. 3 mld zł w 2024 r.

Warszawa, 10.01.2024 (ISBnews) – Budżet inwestycyjny Grupy Tauron w obszarze dystrybucji planowany jest w kwocie ok. 3 mld zł (wobec 2,4 mld zł w ub.r.), podała spółka.

"W roku 2023 budżet inwestycyjny Grupy Tauron w obszarze dystrybucji sięgnął kwoty 2,4 mld zł, a w 2024 roku wydatki na ten cel planowane są w kwocie ok. 3 mld zł" – czytamy w komunikacie.

"Kluczowym obszarem biznesowym Grupy Tauron jest obszar dystrybucji, generujący w ostatnich latach istotnie ponad 60% EBITDA naszej organizacji. Stąd, wraz z obszarem OZE, jest to obecnie nasz najważniejszy kierunek inwestycyjny. Bez przebudowy sieci, niezależnie od tego, ile energii z OZE wyprodukujemy, system elektroenergetyczny nie będzie funkcjonował efektywnie" – powiedział wiceprezes Taurona ds. finansowych Krzysztof Surma, cytowany w komunikacie.

Inwestycje prowadzone w obszarze dystrybucji obejmują modernizację i rozbudowę sieci elektroenergetycznej w celu poprawy parametrów przesyłowych, niezawodności działania oraz dostosowania do zmieniającego się otoczenia, w tym odpowiedzi na rozwój rynku OZE, prosumentów oraz smart meteringu, podano.  

"W obszarze OZE aktualnie Grupa buduje trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 200 MW i pięć farm wiatrowych o mocy ponad 160 MW. […] Łączna moc zainstalowana w OZE wyniosła 606 MW (w tym 417 MW w elektrowniach wiatrowych, 133 MW w elektrowniach wodnych, 56 MW mocy w elektrowniach fotowoltaicznych)" – czytamy dalej w materiale.

Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. Spółka miała 36,31 mld zł przychodów w 2022 r.

(ISBnews)