Onde zakłada, że rozpocznie kolejne 2-3 projekty PV w tym roku – wywiad

Warszawa, 09.01.2024 (ISBnews) – Onde liczy, że po ubiegłorocznym powrocie rynku do równowagi, będzie funkcjonować w pozytywnym środowisku biznesowym w 2024 r., poinformował ISBnews prezes Paweł Średniawa. W segmencie projektów realizowanych na własny rachunek, po skutecznej komercjalizacji pierwszego projektu fotowoltaicznego, aktualnie realizuje kolejny projekt PV, a kolejne 2-3 projekty powinny być rozpoczęte w tym roku.

"Już drugie półrocze zeszłego roku pokazało, że rynek wraca do równowagi, ceny materiałów się stabilizują, a inflacja spowalnia. Liczymy, że w 2024 r. ten trend się utrzyma i będziemy funkcjonować w pozytywnym środowisku biznesowym" – powiedział ISBnews Średniawa.

W branży OZE są spore oczekiwania co do inwestycji w energetykę odnawialną – szczególnie w modernizację sieci, stwierdził prezes.

"Polska już otrzymała 5 mld euro zaliczki z KPO, które w całości będą przeznaczone na inwestycje w zieloną transformację. Kolejne środki zapewne będą systematycznie spływać, co powinno przynieść duże ożywienie w branży. Ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o OZE, która wprowadziła możliwość współdzielenia przyłącza (cable pooling), czyli tworzenie instalacji hybrydowych (PV i wiatrowych) przyłączonych do jednego miejsca przyłączenia, również powiększy potencjał OZE w Polsce. Już teraz dostajemy zapytania o możliwość dobudowy do istniejących elektrowni wiatrowych, instalacji PV" – dodał Średniawa.

Wskazał ponadto, że niedługo minie rok od zmiany ustawy odległościowej i powoli zmniejsza się spodziewana luka inwestycyjna.

"Inwestorzy intensywnie pracują nad projektami w obecnym warunkach (700 m), co może przełożyć się na wysyp zleceń w perspektywie 2-3 lat. Nowy rząd zapowiedział kolejną nowelizację, która ma zmniejszyć odległość od zabudowy do 500 m, co powinno być kolejnym impulsem do dalszego rozwoju nowych projektów wiatrowych. W segmencie projektów realizowanych na własny rachunek, po skutecznej komercjalizacji pierwszego projektu fotowoltaicznego, aktualnie realizujemy kolejny projekt PV, a kolejne 2-3 projekty powinny być rozpoczęte w tym roku" – podsumował prezes.

Onde jest czołowym wykonawcą infrastruktury dla sektora odnawialnej energetyki (OZE), w szczególności farm wiatrowych oraz farm fotowoltaicznych w Polsce. Funkcjonuje również w sektorze budownictwa drogowo-inżynieryjnego realizując inwestycje dla infrastruktury drogowej w Polsce. Spółka działa w ramach Grupy Erbud. Onde zadebiutowało na GPW w 2021 r.; wchodzi w skład indeksu sWIG80.

Sebastian Gawłowski

(ISBnews)