Elemental Holding i Ascend Elements chcą zgody UOKiK na założenie firmy recyklingu baterii

Warszawa, 05.01.2024 (ISBnews) – Elemental Strategic Metals z Grupy Elemental Holding i amerykańska Ascend Elements Inc. złożyły wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) o zgodę na utworzenie wspólnego przedsiębiorcy zajmującego się m.in. recyklingiem baterii litowo-jonowych i odpadu produkcyjnego z fabryk baterii, podał Urząd.

Wspólny przedsiębiorca będzie polską spółką z ograniczoną odpowiedzialnością współkontrolowaną przez wnioskodawców, podano.

"Przedmiotem działalności wspólnego przedsiębiorcy będzie budowa i zarządzanie zakładami: (i) recyklingu baterii litowo-jonowych i odpadu produkcyjnego z fabryk baterii, (ii) ekstrakcji metali z czarnej masy uzyskanej w wyniku recyklingu baterii litowo-jonowych i odpadu produkcyjnego z fabryk baterii – w Polsce i innych krajach Europy" – czytamy w komunikacie.

Elemental Strategic Metals prowadzi działalność polegającą na opracowywaniu i wdrażaniu technologii w zakresie przetwórstwa, odzysku i rafinacji strategicznych metali przemysłowych i metali szlachetnych, a także aplikacji metali strategicznych i szlachetnych w nowych dziedzinach przemysłu w szczególności w obszarze elektromobilności i produkcji ogniw.

Ascend Elements prowadzi działalność głownie na terenie USA polegającą na produkcji materiałów bateryjnych w postaci prekursorów do produkcji katody oraz katod do baterii litowo-jonowych przy zastosowaniu własnej technologii. Surowcem do wytworzenia wspomnianych produktów są zużyte baterie litowo-jonowe i odpad produkcyjny z fabryk baterii poddawany recyklingowi.  W efekcie Ascend Elements zapewnia zrównoważone rozwiązanie w łańcuchu dostaw katod akumulatorowych w obiegu zamkniętym.

Założony w 2010 r. Elemental Holding jest przedsiębiorstwem zajmującym się recyklingiem. Ma 55 spółek zależnych w 35 krajach, posiadających ponad 50 zakładów zbierania i przetwarzania, z których 30 znajduje się w całej Europie, a reszta poza Europą (w USA, Turcji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Malezji). Elemental zatrudnia ponad 1 100 osób na całym świecie. Był notowany na GPW w latach 2013-2021.

(ISBnews)