Kobosko,Polska 2050: Możliwe różne scenariusze prac nad proj. ws. mrożenia cen i wiatraków

Warszawa, 01.12.2023 (ISBnews) – Możliwe są różne scenariusze dotyczące tego, co wydarzy się z częścią poselskiego projektu nowelizacji ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej dotyczącą liberalizacji budowy wiatraków oraz wprowadzającą zasadę ochrony akustycznej dla terenów zabudowanych, poinformował wiceprzewodniczący Polska 2050 Michał Kobosko.

Projekt został złożony w Sejmie przez posłów Polski 2050.

Kobosko zapowiedział, że wnioskodawcy będą chcieli projekt doprecyzować i "być może zmienić sposób", w jaki będzie procedowany.

Projekt dotyczący mrożenia cen energii, gazu i ciepła na I poł. 2024 r. oraz wprowadzający cent maksymalne energii i gazu zawiera także regulacje dotyczące budowy elektrowni wiatrowych. 

"Sprawą kluczową [… ] są ceny energii od stycznia i na pewno w tej części ta zmiana musi być uchwalona bardzo szybko, tak szybko, jak to możliwe. Myślę, że te prace w przyszłym tygodniu bardzo szybko ruszą" – powiedział Kobosko w radiowej Trójce.

"Co do tej części drugiej [dot. wiatraków] – będziemy o tym rozmawiać" – dodał.

Pytany, czy możliwy jest podział ustawy i procedowanie projektu dotyczących wiatraków oddzielnie, powiedział: "Możliwe są na tym etapie różne scenariusze dotyczące tego, co się wydarzy z tą częścią ustawy".

"My słyszymy te głosy krytyczne ze strony ekspertów czy środowisk ekologicznych również i będziemy chcieli doprecyzować tam, gdzie trzeba. Być może zmienić też sposób, w jaki to będzie procedowane" – wyjaśnił.

Zapowiedział także wprowadzenie poprawek.

"To jest projekt, który będzie przedmiotem prac i będzie uszczegółowiony, jestem przekonany, ze będzie poprawiony, że będą poprawki wnoszone do tego projektu.[…] To jest projekt, o którym będziemy rozmawiać, który może ulec zmianom" – dodał Kobosko.

Projekt określa odległość elektrowni wiatrowych od rezerwatów przyrody czy parków narodowych na nie mniej niż 300 metrów. Odległość wiatraków od zabudowy mieszkalnej wielorodzinnej, terenów zabudowy zagrodowej, terenów rekreacyjno-wypoczynkowych oraz mieszkalno-usługowych ma zależeć od poziomu hałasu, emitowanego przez wiatraki; ochronie akustycznej ma podlegać teren 300 metrów. W przypadku zabudowy jednorodzinnej, terenów zabudowy związanej z pobytem dzieci i młodzieży, szpitali – ochrona akustyczna ma obejmować teren 400 m.

(ISBnews)