EDF Renewables Polska sfinalizował zakup pierwszego magazynu energii o mocy 50 MW

Warszawa, 21.12.2023 (ISBnews) – EDF Renewables sfinalizował zakup swojego pierwszego projektu bateryjnego magazynowania energii w Polsce, o mocy 50 MW, podała spółka. Przejęcie to czyni EDF Renewables jedną z pierwszych firm rozwijających tę technologię w kraju, podkreślono.

Budowa magazynu energii rozpocznie się w połowie 2024 roku, a oddanie do użytku planowane jest na początek 2026 roku. W połowie grudnia projekt odniósł też sukces w aukcji T5 zorganizowanej przez PSE, dzięki czemu aktywa zabezpieczyły kontrakt na moc na 17 lat, podano.

"Cieszę się, że, sfinalizowaliśmy ten zakup i jako jedna z pierwszych  firm w Polsce realizujemy projekt magazynowania energii. To kolejny krok potwierdzający ambicje EDF Renewables do rozwoju w naszym kraju i przyczynienia się do realizacji celów Polski w zakresie rozwoju energii odnawialnej. Przejęcie przyczynia się również do osiągnięcia celu grupy EDF, jakim jest bycie liderem rynku w Europie z dodatkowymi 10 GW mocy magazynów energii do 2035 roku" – powiedziała dyrektor generalna EDF Renewables Polska Alicja Chilińska-Zawadzka, cytowana w komunikacie.

Zakup projektu stanowi uzupełnienie istniejących aktywów EDF Renewables w naszym kraju. Funkcjonująca w Polsce od 12 lat spółka jest operatorem 5 lądowych farm wiatrowych w województwach lubuskim i pomorskim. W fazie rozwoju posiada kolejne projekty związane z energią wiatrową, słoneczną i magazynowaniem energii o łącznej mocy około 1 GW, podano też w materiale.

EDF Renewables to międzynarodowa firma energetyczna, która opracowuje, buduje i obsługuje elektrownie wytwarzające energię ze źródeł odnawialnych. Spółka dysponuje mocą zainstalowaną netto w elektrowniach wiatrowych i słonecznych na poziomie 11,4 GW (18,5 GW brutto) na całym świecie.

(ISBnews)