Tygodniowy przegląd informacji z sektora OZE

Warszawa, 11.12.2023 (ISBnews) – Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości z sektora odnawialnych źródeł energii (OZE) z okresu 4-8 grudnia.

RYNEK OZE

Moc OZE: Moc zainstalowanych odnawialnych źródeł energii (OZE) w Polsce wynosi 28 GW, w tym 16 GW z fotowoltaiki, poinformował wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

Udział OZE: Wskaźnik udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto wzrósł o 1,2 pkt proc. r/r i wyniósł 16,81% w 2022 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Onshore: Do poselskiego projektu nowelizacji ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej i paliw gazowych złożono autopoprawkę, która zakłada usunięcie z proponowanej regulacji kwestii związanych z budową wiatraków, wynika z informacji na stronie internetowej Sejmu.

Finansowanie OZE: Województwo mazowieckie przekaże 360 mln zł (w tym 271 mln zł to środki UE) na rozwój mazowieckich przedsiębiorstw oraz odnawialne źródła energii, środkami będzie zarządzał Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), podał bank.

Onshore: Sejm zajmie się na najbliższym posiedzeniu najprawdopodobniej jedynie częścią projektu nowelizacji ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej i paliw gazowych, która dotyczy mrożenia cen, wynika z wypowiedzi marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Część projektu dotycząca budowy wiatraków wróci do Sejmu w terminie późniejszym, być może jako projekt rządowy.

Onshore: Projekt nowelizacji ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej i paliw gazowych, który zakłada mrożenie cen energii i gazu do czerwca przyszłego roku oraz liberalizację budowy wiatraków zostanie przepracowany w Sejmie w tym tygodniu, poinformował marszałek izby Szymon Hołownia.

Pełnomocnik ds. energetyki: Premier Mateusz Morawiecki powołał wiceministra klimatu i środowiska Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego na stanowisko pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, podał resort na swoim profilu na platformie X (dawniej Twitter).

Onshore: Wnioskodawcy projektu zakładającego liberalizację budowy wiatraków, zakładają wniesienie pakietu poprawek do projektu, w tym tej określającej minimalną odległość wiatraków od zabudowy mieszkalnej na 500 metrów, wynika z wypowiedzi Pauliny Henning-Kloski z Polski 2050.

Transformacja energetyczna: Transformacja energetyczna i związany z nią gwałtowny wzrost ilości danych pochodzących z inteligentnych sieci, rosnąca liczba urządzeń IoT, zyskująca na popularności praca hybrydowa i rozwój sztucznej inteligencji, przydatnej m.in. w prognozowaniu zapotrzebowania na energię oraz konieczność optymalizacji kosztów, to najważniejsze czynniki, które wpływają na inwestycje w chmurę obliczeniową w sektorze energetycznym, zauważają eksperci Precedence Research. Według wyliczeń tej organizacji, w 2025 r. wydatki na cloud computing mają sięgnąć 1,45 mld USD, a w 2031 r. podwoją się, wynosząc 2,5 mld USD. To oznacza średni 10% wzrost r/r.

SPÓŁKI OZE

Energa: Fitch Ratings potwierdził długoterminowy rating dla Energi w walucie krajowej i obcej na poziomie BBB+, podała spółka. Perspektywa ratingu jest stabilna.

PGF: Polska Grupa Fotowoltaiczna (PGF) chce aktywnie działać na rynku magazynów energii i w tym celu prowadzi już rozmowy z dużymi zagranicznymi partnerami o wspólnych przedsięwzięciach w tym obszarze, poinformował ISBnews prezes Wiktor Niedziela. Traktuje je jako priorytet na 2024 r.

KONTRAKTY I WDROŻENIA

OSGE: Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) wydało sześć decyzji zasadniczych łącznie na budowę 24 małych reaktorów jądrowych (SMR) w technologii BWRX-300 amerykańskiej firmy GE-Hitachi, o co wnioskowały spółki celowe Orlen Synthos Green Energy (OSGE), podała spółka. Pozytywne decyzje dotyczą lokalizacji w Ostrołęce, Włocławku, Stawach Monowskich, Dąbrowie Górniczej, Krakowie (Nowa Huta) oraz Tarnobrzegu-Stalowej Woli.

PGE: PGE Dystrybucja – spółka z Grupy PGE – pozyskała środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) na realizację inwestycji pn. "Budowa trzech magazynów energii: Warta, Jeziorsko i Cisna, w celu stabilizacji pracy sieci", podała Polska Grupa Energetyczna (PGE). Całkowity koszt inwestycji wynosi blisko 88,5 mln zł, a pozyskana kwota dofinansowania to ponad 43 mln zł.

PGE: Grupa PGE i Ørsted podpisały umowę z firmą DNV, która zajmie się certyfikacją poszczególnych elementów składających się na morską farmę wiatrową Baltica 2, podała PGE. DNV została w tym roku oficjalnie upoważniona przez Ministerstwo Infrastruktury do certyfikacji morskich farm wiatrowych.

OSGE: Orlen Synthos Green Energy (OSGE) podpisał podczas konferencji klimatycznej COP28 odbywającej się w Dubaju deklarację poparcia dla rozwoju energetyki jądrowej, wraz z blisko 100 przedstawicielami przemysłu z całego świata, podała spółka.

Orlen: Unipetrol z Grupy Orlen buduje instalację odzysku ciepła w zakładzie produkcyjnym w Kralupach nad Wełtawą, podał Orlen. Projekt o wartości ok. 0,5 mld czeskich koron (ok. 100 mln zł) jest częścią działań na rzecz osiągnięcia przez Grupę Orlen neutralności emisyjnej do 2050 roku.

NordLB: Norddeutsche Landesbank Girozentrale (NordLB) podpisał z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) umowę na finansowanie projektów w zakresie energii odnawialnej w Unii Europejskiej, podał EBI. Pożyczka w kwocie 250 mln euro pomoże sfinansować budowę i eksploatację projektów w zakresie energii odnawialnej o małej i średniej skali na rynkach UE, ze szczególnym uwzględnieniem Polski, Danii i Szwecji.

PZU: TUW PZUW podpisał umowę o strategicznej współpracy w ubezpieczeniach cywilnej energetyki jądrowej z Nuclear Risk Insurers Europe, podało Towarzystwo. Porozumienie zakłada przekazywanie wiedzy i doświadczeń oraz priorytetowe traktowanie TUW PZUW w relacjach biznesowych.

beeIN: Został generalnym dystrybutorem magazynów energii austriackiego koncernu CF Energy, podała spółka.

Ambra: Uruchomiła farmę fotowoltaiczną o mocy 1 MW w Winiarni w Woli Dużej koło Biłgoraja. Energia wyprodukowana przez farmę fotowoltaiczną jest przeznaczona na zużycie własne i zaspokoi około 30% zapotrzebowania Winiarni na energię elektryczną, podała spółka.

Tauron: Aplikacja eLicznik zyskała funkcjonalność wspierającą posiadaczy fotowoltaiki. Dzięki nowemu rozwiązaniu, prosumenci będą mogli uzyskać precyzyjne informacje dotyczące ilości energii pobranej i oddanej zarówno przed i po bilansowaniu godzinowym. Oznacza to, że w aplikacji są dostępne dane pomiarowe odzwierciedlone na fakturach. Od kwietnia 2022 r. rozliczenia prosumentów odbywają się na podstawie ilości energii sumarycznie zbilansowanej w każdej godzinie. Na fakturze klienci są więc rozliczani z ilości energii, która przekracza autokonsumpcję w każdej godzinie.

PKO BP: Otrzymał nagrodę za karty wyprodukowane z tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu – nagrodę przyznano w kategorii Zielone Oblicze Technologii, w ramach konferencji "Future of Payments" organizowanej przez Fundację Polska Bezgotówkowa. PKO Bank Polski od końca czerwca tego roku udostępnia swoim klientom karty płatnicze wykonane z pochodzącego z odzysku materiału Ocean Plastic.

Źródła: depesze ISBnews, informacje ze spółek i organizacji

(ISBnews)