Sunex planuje zainwestować 45 mln zł w zbiorniki kompozytowe i rozbudowę infrastruktury

Warszawa, 11.12.2023 (ISBnews) – Nakłady inwestycyjne Suneksu wyniosą ok. 45 mln zł w 2024 roku, podała spółka. Blisko 80% tej kwoty przeznaczone zostanie na realizację projektu zbiorników kompozytowych współpracujących z pompami ciepła oraz zbiorników z włókien węglowych wykorzystywanych do magazynowania wodoru. Za resztę sumy rozbuduje infrastrukturę i wyremontuje halę.

Sunex zamierza być pierwszym w Europie producentem innowacyjnych zbiorników kompozytowych, które są ekonomiczną i ekologiczną alternatywą tego typu urządzeń stalowych.

"Tego typu zbiorniki, wykonane z trwalszych i lżejszych niż stal materiałów, mogą być alternatywą dla zbiorników stalowych, wykorzystywanych w instalacjach grzewczych oraz – co bardzo istotne – mogą być przeznaczone do przechowywania wodoru magazynującego nadwyżki energii z instalacji fotowoltaicznych i innych źródeł OZE. Mogłyby służyć np. jako źródło energii dla pomp ciepła. Dziś osoby wytwarzające zieloną energię często nie są w stanie jej wykorzystać czy sprzedać w korzystnej cenie, dlatego bardzo ważne jest opracowanie takich możliwości magazynowania energii, by dało się ją opłacalnie przechowywać w dłuższym horyzoncie niż kilka dni" – powiedział prezes Romuald Kalyciok, cytowany w komunikacie.

Projekt realizowany przez dział B+R Suneksu o łącznej wartości ok. 45 mln zł, będący obecnie we wstępnej fazie inwestycyjnej, na którą wydano 10 mln zł, jest odpowiedzią na trendy rosnącego popytu na rozwiązania OZE w energetyce i ciepłownictwie, a także budownictwie mieszkaniowym, zaznaczono.

Spółka przeprowadzi m.in. badania przemysłowe, prace rozwojowe, zbuduje stację transformatorową i wentylację technologiczną hali produkcyjnej oraz zakupi środki do rozpoczęcia produkcji przemysłowej. SUnex ubiega się o dofinansowanie projektu przyznawane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (wniosek złożono w lipcu 2023 r.). Rozstrzygnięcie dofinansowania spodziewane jest w I kwartale 2024 r., a wejście nowego produktu na rynek zaplanowano w 2025 r.

"W związku z dynamicznym rozwojem oraz planowanymi kolejnymi projektami poszukujemy wykształconych specjalistów z zakresu m.in. technologii wodorowych, kompozytowych oraz projektantów i konstruktorów z doświadczeniem w zakresie instalacji i urządzeń grzewczych" – dodał dyrektor finansowy i członek zarządu Marek Kossmann.

Sunex jest producentem innowacyjnych rozwiązań opartych o odnawialne źródła energii. Firma powstała w 2002 roku w Raciborzu. Oferuje m.in.: pompy ciepła, kolektory słoneczne, termosyfony, systemy montażowe, systemy połączeniowe, zasobniki, grupy pompowe, stacje wymiany ciepła, regulatory solarne. Zadebiutowała na rynku głównym GPW w 2015 r., przenosząc się z rynku NewConnect.

(ISBnews)