NordLB pozyskał 250 mln euro finansowania z EBI na wsparcie inwestycji w OZE

Warszawa, 05.12.2023 (ISBnews) – Norddeutsche Landesbank Girozentrale (NordLB) podpisał z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) umowę na finansowanie projektów w zakresie energii odnawialnej w Unii Europejskiej, podał EBI. Pożyczka w kwocie 250 mln euro pomoże sfinansować budowę i eksploatację projektów w zakresie energii odnawialnej o małej i średniej skali na rynkach UE, ze szczególnym uwzględnieniem Polski, Danii i Szwecji.

"Priorytetem EBI jest transformacja sektora energetycznego w krajach UE. Z zadowoleniem przyjmujemy nową, międzynarodową inicjatywę NordLB mającą na celu wspieranie projektów w zakresie energii odnawialnej. Z pewnością wpłyną one pozytywnie na dywersyfikację źródeł energii, zrównoważony rozwój i niezależność energetyczną Unii Europejskiej" – powiedziała wiceprezes EBI Teresa Czerwińska, cytowana w komunikacie.

Przewiduje się, że większość projektów będzie realizowana w regionach spójności w Polsce lub innych krajach spoza strefy euro. Przedsięwzięcia te obejmą głównie lądowe farmy wiatrowe, instalacje fotowoltaiczne oraz projekty akumulatorów. Inwestycje przyczynią się do zrównoważonego wzrostu w regionach UE, w których dochód na mieszkańca jest niższy, podkreślając tym samym zaangażowanie EBI na rzecz spójności terytorialnej i społecznej, podano również.

"Dzięki współpracy z EBI jesteśmy w stanie poszerzyć naszą bazę finansową oraz zaciągać kredyty na korzystnych warunkach, co umożliwia nam skuteczne wsparcie zielonej transformacji. Nasza współpraca z Bankiem, ukierunkowana na promowanie transformacji energetycznej, jest jednocześnie potwierdzeniem naszej roli jako jednego z wiodących europejskich banków w sektorze energii odnawialnej" – dodał dyrektor naczelny ds. finansowania strukturyzowanego w NordLB Heiko Ludwig.

W ub.r. EBI podpisał nowe umowy na finansowanie projektów w zakresie zrównoważonego rozwoju sektora energii na całym świecie. Łączna wartość tych umów wyniosła 20,86 mld euro, z czego 996 mln euro przeznaczono na projekty realizowane w Polsce, 49 mln euro – w Danii i 389 mln euro w Szwecji. Do 2030 roku Grupa EBI zamierza wesprzeć inwestycje na rzecz klimatu i zrównoważonego rozwoju o wartości 1 bln euro oraz przeznaczyć na ten cel co najmniej połowę rocznego wolumenu finansowania.

NordLB jest jednym z niemieckich banków – Landesbanken, które należą do ogólnokrajowej Grupy Sparkassen. Bank jest zaufanym partnerem EBI i ma wieloletnie doświadczenie w finansowaniu elektrowni wykorzystujących odnawialne źródła energii.

Grupa EBI jest instytucją unijną zapewniającą długoterminowe finansowanie, której udziałowcami są państwa członkowskie UE. W jej skład wchodzą Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) i Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI).

(ISBnews)