Ekoen wdroży w październiku standard Plug & Charge na wszystkich swoich hubach ładowania

Łódź, 28.09.2023 (ISBnews) – Ekoen rozpocznie w październiku proces wdrażania standardu Plug & Charge na wszystkich swoich hubach ładowania samochodów elektrycznych, jako pierwszy operator w Polsce, poinformował dyrektor sprzedaży spółki Tomasz Siedlecki.

"W przyszłym miesiącu wdrażamy standard Plug & Charge na wszystkich naszych hubach ładowania" – powiedział Siedlecki podczas Kongresu Nowej Mobilności w Łodzi. ISBnews jest partnerem medialnym wydarzenia.

W jego ocenie, standard Plug & Charge jest najprostszym i najmniej angażującym z punktu widzenia konsumenta sposobem regulowania należności za ładowanie samochodu elektrycznego.

"Wielu użytkowników ma pewne obawy przed korzystaniem z infrastruktury ładowania, ponieważ wprowadza ona nowe, nieznane im dotychczas standardy obsługi, które często są skomplikowane. Trzeba zainstalować aplikację, zarejestrować się, mogą być problemy z zasięgiem itp. Plug & Charge jest natomiast systemem, który całkowicie zdejmuje czynności z barków klienta, bo wystarczy, że podłączy wtyczkę do auta i cała reszta dzieje się automatycznie" – powiedział Siedlecki w rozmowie z ISBnews.tv.

Jak wyjaśnił, polega to na tym, że w aucie jest zainstalowany cyfrowy certyfikat, który umożliwia korzystanie z systemu, w podobny certyfikat wyposażona jest ładowarka, co pozwala na ich komunikację i autoryzację transakcji bez żadnej ingerencji ze strony klienta.

"Jeżeli chodzi o marki i modele aut, które wspierają system Plug & Charge, jest ich coraz więcej i ta liczba bardzo dynamicznie rośnie. W tej chwili w Polsce w taki certyfikat wyposażonych jest prawdopodobnie 1-2% aut elektrycznych i to jest ta zła wiadomość, ale dobra wiadomość jest taka, że patrząc na dynamikę rozwoju tego standardu w innych krajach, to i u nas on się rozwinie bardzo dynamicznie" – dodał Siedlecki.

W jego ocenie, system Plug & Charge ma szansę stać się w przyszłości powszechnie stosowanym standardem ładowania, bo jest wygodny dla wszystkich, przede wszystkim dla klienta, a w zasadzie nie wymaga dużych inwestycji i zasobów ani od operatorów stacji, ani producentów samochodów.

Ekoen to spółka świadcząca usługi ładowania pojazdów elektrycznych przez sieć tzw. hubów ładowania, czyli wielostanowiskowych stacji ultraszybkiego ładowania, działających w oparciu o koncepcję klasycznych stacji benzynowych, z wykorzystaniem ultraszybkich ładowarek o dużej mocy.

Piotr Apanowicz

(ISBnews)