Popraw swoją segregację z aplikacją Sorteusz

Sorteussz

Gdzie wyrzucić karton po mleku, zepsutą zabawkę lub przeterminowane leki? Czy folia po chipsach nadaje się do recyklingu? Co zrobić z torebką po budyniu albo z tacką po mięsie? Jaki jest właściwie sens sortowania odpadów w domach? Znów zapomniałeś, że odbierają żółty worek i musisz czekać okrągły miesiąc na kolejny odbiór? A może nie wiesz, co to PSZOK? Nowa, bezpłatna aplikacja Sorteusz raz na zawsze pomoże uporać się z dylematami na temat sortowania odpadów!

Wiele osób troszczących się o środowisko gubi się w systemie selektywnej zbiórki. Konsument chciałyby wrzucać odpady do odpowiednich koszy, ale brakuje mu klarownej i dostępnej „od ręki” informacji, które będą odpowiednie. Albo starają się solidnie gromadzić odpady, ale przegapią termin odbioru i zostają z workami surowców na zbyt długi czas… To wszystko może być zniechęcające!

Wychodząc naprzeciw potrzebie dostarczenia szybkiej i rzetelnej informacji konsumentom, zainicjowany został projekt aplikacji ekologicznej Sorteusz. Niestrudzony kameleon wyszuka odpowiedni kolor pojemnika dla zeskanowanego po kodzie kreskowym opakowania lub dla wpisanej w wyszukiwarce frazy, np. „szklanka żaroodporna” czy „jednorazowy kubek”. Aplikacja zawiera też kalendarz, w którym dosłownie dwoma kliknięciami można dodać termin odbioru odpadów (wystarczy wybrać odpowiedni kolor śmieciarki w danym dniu). Dzień wcześniej i rano w dniu odbioru Sorteusz przypomni, że czas wystawić worki. 

NIe tylko informacja, ale też edukacja

Sorteusz nie tylko informuje, ale też edukuje. Rozprawia się z mitami na temat właściwego postępowania z odpadami, pokazuje, na czym polega recykling, tłumaczy, dlaczego warto sortować. Pokazuje, że  „plastiki” to też cenny materiał, który warto przywracać do obiegu i przywołuje konkretne dane dotyczące surowców oraz odpadów surowcowych. 

Jednak nic tak nie ułatwia zapamiętywania nowych informacji, jak zabawa! Sorteusz zaprasza do zaangażowania i rywalizacji. Za każde zeskanowanie produktu lub wyszukanie odpadu użytkownikowi przyznawane są punkty, podobnie jak za dodawanie nowych kodów kreskowych, których jeszcze w bazie nie ma.  Sorteusz zaprasza do zaangażowania i współtworzenia wartościowych informacji, które pomogą innym świetnie sortować odpady i wspierać ich recykling. Sorteusz to także gra pozwalająca na wypracowywanie mechanizmów poprawnej segregacji odpadów. Także w niej kameleon nagradza użytkownika punktami za każdą poprawną odpowiedź. Wyniki gromadzone są w rankingach, a najbardziej wytrwali i zaangażowani użytkownicy otrzymają ciekawe nagrody. 

Aplikację stworzyła Magdalena Dziczek, od kilkunastu lat związana z systemem odpadowym i opakowaniowym. Inicjatorami, dzięki którym Sorteusz powstał, są: Biedronka, Fundacja PlasticsEurope Polska, Nestlé Polska oraz Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań. Dowiedz się więcej na www.sorteusz.pl