Projekty i programy antysmogowe samorządów

Od pewnego czasu samorządy i organizacje rządowe dążą do poprawy jakości powietrza w sezonie zimowym. Na czym mogą polegać programy antysmogowe i jak można je finansować?

Programy antysmogowe w Polsce – najpopularniejsze warianty

Gminy, działając na podstawie obowiązujących przepisów, mogą wprowadzać różnego rodzaju programy antysmogowe. Do najpopularniejszych należą:programy wspierające wymianę pieców na bardziej ekologicznie, dysponowanie środkami w ramach dofinansowania termomodernizacji budynków mieszkalnych i nie tylko, a także współfinansowanie budowy odnawialnych źródeł energii. Większość programów polega na wyłącznie częściowym dofinansowaniu tak zwanych wydatków kwalifikowanych.

Sposoby finansowania inwestycji samorządowych w czyste powietrze

Każdy z projektów antysmogowych wprowadzanych w gminie wiąże się z określonymi wydatkami. Gmina, realizując projekty, nie musi ich finansować samodzielnie. Zdecydowana większość kosztów ponoszona jest przez państwo albo współfinansowana w ramach środków Unii Europejskiej. Zgłoszenie chęci wzięcia udziału w takim programie jest dla gminy okazją do tego, aby zadbać o poprawę jakości powietrza.

Jednym z najpopularniejszych i najszerzej obecnych w polskich realiach programów, które mają na celu poprawę jakości powietrza, jest program „Czyste Powietrze”W jego ramach udzielono już ponad sto pięćdziesiąt miliardów złotych wsparcia, a liczby wciąż rosną!

Z programu „Czyste Powietrze” mogą korzystać wszyscy, ale mieszkańcy niektórych gmin są w lepszej sytuacji. Jeśli gmina zawarła bowiem porozumienie o realizacji programu, mogą składać wnioski bezpośrednio do urzędu gminy. Pomaga to zwiększyć odsetek osób aktywnie działających na rzecz poprawy powietrza.

Projekty antysmogowe – które gminy są najlepsze?

W ramach programu „Czyste Powietrze” dostępny jest ranking gmin, których mieszkańcy najaktywniej wymieniali piece w ostatnim czasie. W raporcie za rok 2022 w liczbie złożonych wniosków na 1000 domów przoduje śląska gmina Goczałkowice-Zdrój. Na podium plasują się jeszcze świętokrzyskie Górno i pomorskie Stare Pole.

Dbanie o edukację w zakresie czystości powietrza jest szczególnie istotne w tych gminach i miastach, gdzie jego jakość jest najgorsza. Jednocześnie mieszkańcy są niechętni do wprowadzania zmian. Budując świadomość problemu oraz ułatwiając skorzystanie z projektów i dofinansowań, gminy mogą przyłożyć się do ogólnej poprawy jakości życia.

Sprawdź jak Airly może pomóc samorządom w dbaniu o czyste powietrze i uświadamianiu mieszkańców o istniejącym problemie!

Źródło: Airly