Lider Elektromobilności 2023 – rozmowa z Wojciechem Jakubczakiem z PSPA

Trwa 5. edycja rankingu promującego rozwój elektromobilności w Polsce. Zgłoszenia przyjmowane były do końca czerwca. O idei konkursu „Lider Elektromobilności 2023”, pracy kapituły oraz laureatach z wcześniejszych edycji opowiada portalowi ecoekonomia.pl Wojciech Jakubczak, Dyrektor Rozwoju Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych. Organizatorami badania i konkursu jest PSPA oraz PwC Polska. Wyniki zostaną ogłoszone podczas Kongresu Nowej Mobilności pod koniec września 2023 r.

Jak z dzisiejszej perspektywy ocenia Pan poprzednich zwycięzców ranking?

Lider Elektromobilności to najważniejsze wyróżnienie przyznawane firmom za wkład w rozwój zeroemisyjnego transportu w Polsce. Po raz pierwszy badanie przeprowadziliśmy w 2018 roku, a laureatów ogłosiliśmy podczas szczytu klimatycznego COP24. Od tego czasu nagrodziliśmy kilkanaście firm – pionierów rynku, innowatorów i najważniejszych graczy, którzy stymulowali elektromobilność w Polsce. To dzięki liderom, których co roku przybywa, rynek tak dynamicznie się rozwija.

Dziś możemy tylko potwierdzić, że elektromobilność się nie zatrzymuje. W najbliższych latach może stać się również bardzo ważnym elementem polskiej gospodarki. Wg naszych szacunków w 2035 roku sektor e-mobility może odpowiadać za prawie 5 proc. PKB Polski. To widać dziś, bo firmy, które wyróżnialiśmy we wcześniejszych edycjach Lidera Elektromobilności dziś tylko umacniają swoją pozycję i cały czas stymulują rozwój rynku. Dotyczy to zarówno globalnych koncernów jak BMW, Volkswagen czy Nissan, ale także polskich przedsiębiorstw. Takich jak Ekoenergetyka-Polska, PKN Orlen, Solaris czy InPost. Każda z tych firm, choć w inny sposób, to cały czas istotnie przyczynia się do popularyzacji pojazdów elektrycznych nad Wisłą.

Ranking jest bardzo demokratyczny. Obok globalnych graczy nagradzane są też niewielkie firmy. Jak wygląda proces oceny poszczególnych kandydatów do nagrody?

Ideą Lidera Elektromobilności jest wyróżnienie firm, które w największym stopniu wpływają na rynek. Nie możemy jednak zapominać o mniejszych przedsiębiorstwach, które już na początkowym etapie rozwoju rynku dostrzegły, że elektromobilność będzie stanowiła przyszłość transportu. Z tego powodu badanie ma charakter jakościowy, gdzie oprócz suchych liczb analizowane są inne istotne aspekty. Takie jak: działania edukacyjne, plany i całościowa polityka przedsiębiorstwa. Dzięki temu możemy wyróżniać także mniejsze firmy, które nie mogłyby równać się z globalnymi koncernami wysokością nakładów na badania czy skalą produkcji.

Jak przebiega proces wyboru zwycięzców?

W badaniu udział wziąć może każda firma świadcząca usługi bądź oferująca produkty związane z zeroemisyjnym transportem. Do 30 czerwca można było wypełnić ankietę. Na podstawie zgłoszeń zespół ekspertów PwC analizuje obecnie zgłoszenia. Następnie kapituła składająca się z przedstawicieli PSPA i PwC dokona wyboru laureatów. Analizowane są zarówno dane ilościowe dotyczące wyników sprzedażowych, produkcyjnych i finansowych. Także aspekty jakościowe dotyczące szerokiej polityki firmy czy planów rozwoju. Zwyciężają te firmy, które w ostatnich 12 miesiącach miały znaczący wpływ na rozwój rynku elektromobilności. 

Elektromobilność coraz częściej łączona jest z pojęciem ESG. Elektryfikacja floty wpływa m.in. na emisje firm. Czy liderzy elektromobilności powinni być też liderami zrównoważonego rozwoju?

Te obszary nierozerwalnie się ze sobą łączą. Wszystkie podmioty zrzeszone w PSPA bardzo poważnie podchodzą do zrównoważonego rozwoju. Nie tylko w wymiarze transportu, ale też w innych aspektach swojej działalności. Tak samo w drugą stronę – myśląc o ograniczeniu swojego wpływu na środowisko nie sposób pominąć obszaru transportu, a wdrażanie flot zeroemisyjnych jest tu oczywistym krokiem. Także producenci pojazdów, stacji ładowania, baterii czy ich komponentów duży nacisk kładą na minimalizowanie emisji już na etapie produkcji. Wykorzystują oni energie z odnawialnych źródeł oraz materiały z odzysku. Niezbędne tu jest szersze spojrzenie, a elektromobilność jest jednym z elementów zbliżających nas do celu zerowej emisji.