Niższy VAT na produkty z recyklingu?

Niższy VAT na produkty z recyklingu

Niższa stawka VAT na produkty wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu. Z taką propozycją wystąpił szef czeskiego resortu klimatu na spotkaniu ministrów środowiska UE.

Obecnie prawo UE nie zezwala państwom członkowskim na obniżenie podatku VAT na produkty wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu. Republika Czeska chce jednak wprowadzić obniżoną 12 proc. stawkę VAT na te produkty. Wg czeskiej propozycji niższa stawka miałaby być dozwolona we wszyskich krajach UE.

Według propozycji obniżony podatek VAT powinien mieć zastosowanie do wszystkich produktów z tworzyw sztucznych wykonanych z materiałów pochodzących z recyklingu. W tym zabawek, narzędzi higienicznych, artykułów codziennego użytku, grabi do śniegu, doniczek, a nawet materiałów budowlanych.

O komentarz do propozycji poprosiliśmy Konrada Nowakowskiego – prezesa Polskiej Izby Odzysku Opakowań i Recyklingu oraz Jakuba Tyczkowskiego – prezesa Organizacji Odzysku Opakowań Rekopol.

Branża recyklingowa jest niezbędna, abyśmy mogli mówić o GOZ. Obecne prawa gospodarcze opierają się o wolną konkurencję, gdzie tylko w niewielkiej części koszty środowiskowe są zawarte w cenach surowców pierwotnych. Tym samym, dla tanich surowców wtórnych dla tworzyw sztucznych, nie ma realnej zachęty do korzystania z recyklerów. Zwolnienia VAT będą pozytywnym stymulatorem dla branży. GOZ wymaga nie tylko celów środowiskowych oraz mechanizmów kar, ale i zachęt czy preferencji dla podmiotów angażujących się w wykorzystywanie surowców wtórnych. Należy wspomnieć, iż warto przeanalizować również, aby były zachęty na systemy wielokrotnego użytku, które to rozwiązanie jest nawet wyżej w hierarchii niż recykling – uważa Konrad Nowakowski.

 

ustawa o Rozszerzonej Odpowiedzialności ProducentaTo może być bardzo dobry instrument zachęcający producentów do korzystania z materiałów pochodzących z recyklingu. Obecnie na rynku produkt pierwotny jest tańszy od regranulatu. To powoduje, że producenci chętniej sięgają po produkt pierwotny. W efekcie, zamiast ograniczać ilość plastiku zużywamy go coraz więcej – komentuje propozycję Jakub Tyczkowski.