woshwosh od 8 lat zmienia wizerunek używanych butów

woshwosh to pierwsza w Europie firma zajmująca się cyrkularnością obuwia. Działa na rynku od 2015 roku. Do dziś dała drugie życie już ponad 350 tysiącom par butów. Powstała z zamiłowania do butów i ekologii oraz potrzeby realizacji idei zero waste. W 2022 roku woshwosh otrzymała tytuł Lidera Gospodarki Obiegu Zamkniętego w konkursie organizowanym przez Stena Recycling. O wyzwaniach i planach na przyszłość opowiada portalowi ecoekonomia.pl Martyna Zastawna, założycielka i prezeska firmy.

1. Jesteście na rynku już 8 lat. Co się zmieniło w prowadzonych przez firmę działaniach w tym czasie? 

Przede wszystkim otworzyliśmy się na nowe kanały działalności, zarówno w kontekście klienta indywidualnego – kanał digital – aplikacje i sklep online, a także rozwinęliśmy zupełnie nową gałąź naszej działalności – B2B. Od czyszczenia i dezynfekcji obuwia roboczego, po naprawę reklamacyjną i wad produkcyjnych,  na eventach kończąc. Zmieniło się też wiele innych rzeczy – wielkość firmy, strategia, kwestie operacyjne i tym podobne. Jednak to, co pozostało niezmienne, to wartości – cyrkularność, ochrona i rekultywacja rzemiosła oraz edukacja.

2. Jakie plany ma woshwosh na przyszłość?

Planujemy rozwój zarówno kanałów B2B, jak i B2C. W ramach B2C rozwijamy nasze działania digitalowe. Od miesiąca działa nasza pierwsza na świecie aplikacja do zamawiania w prosty i szybki sposób czyszczenia obuwia. Pracujemy nad zmianami w obszarze e-commerce. Myślimy także o ekspansji w kanale offline. W tym roku planujemy otwarcie kilku showroom-ów. Przede wszystkim w centralnych punktach w Warszawie, ale rozważamy też inne duże miasta.

W zakresie B2B w sierpniu 2022 otworzyliśmy zautomatyzowany, ponad 500 metrowy magazyn, w którym dopracowujemy ze specjalistami z branży operacyjnej i logistycznej nasze procesy. W przyszłości przyczynią się one do wzrostu naszego biznesu – rozszerzenia działalności i zwiększenia przychodów. 

3. Jakie wyzwania czekają branżę, jeśli można tak powiedzieć o rynku napraw, w 2023 roku?

Na uwagę zasługują przede wszystkim kwestie gospodarcze – w szczególności szalejąca inflacja. Przy takiej działalności jak nasza patrzymy na temat z dwóch stron. Spodziewam się, że więcej klientów indywidualnych może decydować się na naprawę, czyszczenie, odnowę butów niż zakup nowych. Oczywiście ze względu na znaczną oszczędność pieniędzy. To samo dotyczy branży obuwia roboczego – firmy szukają oszczędności, a nasze rozwiązanie pozwala zaoszczędzić nawet kilkaset tysięcy złotych rocznie. Współpracujemy z kilkudziesięcioma firmami. M.in. Zalando (magazyny e-commercowe), Ikea, Mostostal czy DPD.

W przypadku branży B2B i sektora modowego sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Oszczędności prowadzą do zmniejszania budżetów na akcje edukacyjne, marketingowe czy eventy. My również, realizując nasze cele propagowania idei zero waste, specjalizujemy się w realizacji takich działań.

Jest jeszcze jedna dobra wiadomość: według mnie w najbliższym czasie świadomość w ramach ekologii i cyrkularności będzie rosła. To również wpłynie na popularyzację naszych usług.

4. W jaki sposób zwycięstwo w konkursie wpłynęło na rozwój działalności woshwosh? 

W ramach wdrażania GOZ (przyp. red.: gospodarki obiegu zamkniętego) rozpoczęliśmy współpracę ze Stena Recycling. Dzięki niej pozyskaliśmy klienta w sektorze czyszczenia i dezynfekcji obuwia roboczego.

5. Co, zadniem Pani, będzie najważniejsze z punktu widzenia GOZ, w czasie najbliższych 5 lat w Polsce?

Przede wszystkim kwestie regulacji prawnych, które dotkną dużą część rynku. Firmy nie będą się już zastanawiały, czy warto, ale będą musiały wdrażać cyrkularne rozwiązania. Do tego dojdzie kwestia presji społecznej, wynikającą ze wzrostu świadomości. Głównym motorem napędowym wszystkich powyższych są, widoczne na co dzień i dotykające każdego, zmiany klimatu. 

Dziękuję za rozmowę.

******************************

Konkurs Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego został zainicjowany w 2017 roku przez firmę Stena Recycling, jako odpowiedź na potrzebę edukacji i wdrażania rozwiązań z zakresu GOZ. Inicjatywa jest skierowana do przedsiębiorstw – zarówno dużych firm, jak i start-upów oraz studentów. Promuje ciekawe, cyrkularne rozwiązania. Jest platformą wymiany wiedzy i doświadczeń dotyczących gospodarki obiegu zamkniętego. Zachęca także do podejmowania działań proekologicznych. Więcej o konkursie.