Xbox – automatyczne oszczędzanie energii

Urządzenia uczestników programu Xbox Insider zostały automatycznie zaktualizowane do opcji wyłączenia, czyli oszczędzania energii. Ta jednorazowa zmiana ustawień zasilania zmniejszy zużycie energii, gdy konsola jest wyłączona. Co ważne, nie wpłynie ona na wydajność, rozgrywkę ani zdolność sprzętu do automatycznych nocnych aktualizacji systemu, gier lub aplikacji.

Xbox ogłosił kolejne działania mające na celu zmniejszenie zużycia energii elektrycznej przez użytkowników konsol Xbox Series X|S oraz Xbox One. To kolejny krok Xbox i Microsoft, zmierzających do zerowej emisji dwutlenku węgla oraz zero-waste do 2030 r. Update ten jest jednym z wielu działań związanych z redukcją śladu węglowego. Ma na celu pomóc społeczności graczy zmniejszać wpływ na środowisko podczas korzystania z konsoli.

Świadomy emisji Xbox

Użytkownicy Xbox Insiders, korzystający z trybu oszczędzania energii, jako opcji zasilania (i mający swoje konsole XSX|S skonfigurowane do obsługi automatycznych aktualizacji), otrzymają również update. Sprawia one, że ich sprzęt będzie „świadomy” emisji dwutlenku węgla. Oznacza to zmniejszenie śladu węglowego konsoli poprzez optymalizację update’ów i czasu pobierania do momentu, w którym ta może wykorzystać najwięcej energii odnawialnej w lokalnej sieci energetycznej. Na każde dwie konsole Xbox, które przełączą się na tryb wyłączenia, oszczędność wyniesie równowartość CO2 pochłanianego przez jedno drzewo w ciągu dekady. Dane wyliczono na średniej liczbie konsol Xbox Series X|S i Xbox One wyłączonych (oszczędzających energię) przez 20 godzin dziennie przez 1 rok. Rzeczywiste oszczędności energii różnią się w zależności od konsoli i innych czynników przy użyciu kalkulatorów EPA.

Xbox jest pierwszą konsolą, stale oferującą nowe rozwiązania redukujące emisję CO2. Obecnie takie rozwiązanie jest dostępne tylko dla uczestników programu Xbox Insiders. Aktualizacja dla wszystkich użytkowników pojawi się wkrótce.

Co jeszcze zostanie wprowadzone?

  • Ulepszenie funkcji Instant-On wprowadzające Aktywne Godziny. W trybie Instant-On pojawi się nowe ustawienie, dzięki któremu użytkownicy będą mogli dostosować godziny aktywności swojej konsoli. Dzięki temu Xbox będzie uruchamiał się błyskawicznie w ustawionym przedziale godzinowym, a poza nim przejdzie w tryb wyłączenia.
  • Wszystkie funkcje energooszczędne również na Xbox One. Posiadacze starszej generacji konsol również będą mieli możliwość uruchomienia przedstawionych wyżej funkcji.