Forum Mieszkaniowe 2022. Zrównoważone mieszkalnictwo

Zrównoważone mieszkalnictwo

W środę 26 listopada rozpocznie się dziewiąta edycja Forum Mieszkaniowego. Organizatorem imprezy jest Fundacja Habitat for Humanity. W tym roku tematem przewodnim jest zrównoważone mieszkalnictwo.

Problemy mieszkaniowe to obecnie jedno z najpoważniejszych wyzwań w Polce. Kryzys mieszkaniowy towarzyszy nam od lat, a w ostatnim czasie stał się odczuwalny dla coraz większej grupy ludzi. Rosnące stawki czynszów, ograniczone możliwości pozyskania kredytu na zakup mieszkania, rosnące stopy procentowe czy wysokie koszty energii i ogrzewania dotykają niemal każdego. Zrównoważone mieszkalnictwo będzie tematem wiodącym rozpoczynającego się w tym tygodniu Forum Mieszkaniowego.

Fundacja Habitat for Humanity Poland od lat nie tylko jest na pierwszej linii i wspiera osoby zmagające się z trudnościami. Również wypracowuje rozwiązania systemowe w zakresie poprawy sytuacji mieszkaniowej. A sytuacja jest naprawdę bardzo trudna. Wydarzenia ostatnich dwóch lat: wybuch pandemii koronawirusa, eskalacja wojny w Ukrainie, nadchodzący kryzys energetyczny mocno wpłynęły na temat mieszkalnictwa – podkreśla Katarzyna Przybylska, dyrektorka ds. rzecznictwa Fundacji Habitat for Humanity Poland.

Forum Mieszkaniowe to platforma wymiany doświadczeń i dyskusji między władzami publicznymi, przedsiębiorcami, ekspertami, akademikami oraz organizacjami pozarządowymi poszukująca rozwiązań na temat najbardziej nurtujących nas problemów mieszkaniowych. W najbliższym Forum udział wezmą także osoby działające na rzecz uchodźców z Ukrainy.

Mamy nadzieję, że w czasie Forum wspólnie wypracujemy rozwiązania, które zostaną pilnie wdrożone, aby poprawić sytuację mieszkaniową w Polsce – dodaje Katarzyna Przybylska.

W tym roku uczestnicy Forum Mieszkaniowego będą m.in. rozmawiać o:

  • Adaptacji pustostanów na potrzeby mieszkaniowe oraz o międzysektorowym modelu remontów pustostanów;
  • Kształtowaniu polityki mieszkaniowej, społecznej oraz przestrzennej w kraju i jednostkach samorządowych;
  • Wpływie celów zrównoważonego rozwoju na kształtowanie się miast;
  • Społecznych Agencjach Najmu;
  • Sposobach finansowania inwestycji mieszkaniowych w Polsce;
  • Kryzysie energetycznym i rozwiązaniach na nadchodzącą zimę;
  • Wykorzystaniu idei Gospodarki Obiegu Zamkniętego w inwestycjach mieszkaniowych;
  • Partycypacji społeczeństwa w tworzeniu miejsc do mieszkania;
  • Innowacjach dla społecznego mieszkalnictwa.

Fundacja Habitat for Humanity Poland działa w Polsce od 30 lat na rzecz ograniczenia ubóstwa mieszkaniowego.

Więcej informacji na stronie internetowej forum