Climate Leadership – społeczność ekspertów pomaga w transformacji przedsiębiorstw

Climate Leadership

Ponad 140 ekspertów ze wszystkich obszarów ekologii – autoryzowanych przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa – pomaga przedsiębiorcom w rozwiązywaniu problemów związanych z zieloną transformacją. M.in. poprzez wprowadzanie zrównoważonych praktyk biznesowych.

W tegorocznej edycji Climate Leadership wzięło udział 15 firm. Od początku trwania programu już 28 przedsiębiorstw podjęło łącznie 38 zobowiązań, dążąc do zmniejszania swojego negatywnego wpływu na klimat.

– Program powstał w roku 2019. Jest odpowiedzią na rezolucję Zgromadzenia Ogólnego ds. Środowiska ONZ „Rozwiązanie Problemów Środowiskowych Poprzez Zrównoważone Praktyki Biznesowe”. Wzywa ona sektor prywatny do zintensyfikowania działań na rzecz wdrażania, zwiększania skali i powielania zrównoważonych praktyk biznesowych – opowiada o założeniach Climat Leadership Maria Andrzejewska, dyrektorka generalna Centrum UNEP/GRID-Warszawa. 

Rezolucja zachęca biznes do podjęcia aktywnej roli w działalności na rzecz środowiska i włączenia się przeciwdziałanie zmianom, z którymi się właśnie mierzymy. Chodzi przede wszystkim o kryzys klimatyczny, utratę bioróżnorodności biologicznej oraz ochronę i unikanie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń i skażeń środowiska 

Od początku program Climate Leadership miał na celu bezpośrednią współpracę z biznesem i włączanie sektora prywatnego w działania na rzecz globalnej agendy środowiskowej. Nie tylko na zasadzie pokazywania co jest dobre, ale wspólnego działania, aby jak najlepiej odpowiadać na wyzwania, z którymi poszczególne firmy się mierzą. 

– Dlatego zbudowaliśmy społeczność ekspertów. Już ponad 140 osób współpracuje z firmami pomagając im znaleźć rozwiązanie dla najważniejszych wyzwań – opowiada Maria Andrzejewska.

– Zmiany są zawsze dużym wyzwaniem. Zarówno w życiu osobistym, jak i działalności biznesowej. Jeżeli mają być radykalne to potrzebujemy wsparcia. Musi ono płynąć z przyjaznego ekosystemu, gdzie różnego rodzaju łańcuchy wartości instytucje zaczynają wspierać zieloną transformację biznesu.My, jako Climat Leadership, dostarczamy wiedzę ekspercką, która jest w organizacjach pozarządowych, instytucjach doradczych czy naukowych. Dajemy możliwość współpracy z osobami, które potrafią pomóc firmom w rozwiązywaniu bardzo konkretnych wyzwań. I zamiast mówić „nie da się tego zrobić” pokazują, w jaki sposób można działać. W ten sposób zachęcamy firmy do zmian, które potem obejmują całą organizację. Ten proces zmian, a w zasadzie ich zainicjowanie jest kluczowe. To jest właśnie nasze główne zadanie – mówi prof. Bolesław Rok, współtwórca programu.