Opakowania coraz częściej dostają drugie życie

Producenci coraz częściej troszczą się o to, by opakowania, które wprowadzają na rynek nadawały się do recyklingu. Co więcej – by z niego pochodziły. Pamiętajmy jednak, że plastik, papier, aluminium czy szkło dostaną drugie życie jeśli my, jako konsumenci, odpowiednio o to zadbamy. Dlatego, w Dniu Opakowań przypominamy o prawidłowej segregacji i naszej odpowiedzialności za jej jakość.

Pojemniki do segregacji na dobre zadomowiły się w naszym codziennym życiu. Choć nadal, jako społeczeństwo, uczymy się, to z każdym rokiem świadomość i odsetek segregacji powoli rośnie. Niestety z badań wynika, że tylko nieco ponad połowa Polaków wie, jak prawidłowo segregować odpady, mimo iż 98 proc. osób deklaruje, że segreguje odpady w domu.

– Zmieniają się opakowania. Są innowacyjne, nowoczesne, coraz bardziej dopasowane do możliwości firm zajmujących się recyklingiem. To jednak na nas, osobach z nich korzystających, spoczywa odpowiedzialność, czy faktycznie trafią do właściwego pojemnika i staną się np. nawozem lub materiałem do produkcji innych przedmiotów – mówi Michał Mikołajczyk z Organizacji Odzysku Opakowań Rekopol.

Edukacja kluczem do sukcesu

W edukację segregacji odpadów angażują się zarówno sieci handlowe, organizacje, korporacje czy samorządy. Na niektórych opakowaniach pojawiają się specjalne piktogramy ułatwiające podjęcie decyzji do jakiej frakcji powinna trafić każda jego część. 

Z kolei samorządy udostępniają swoim mieszkańcom ulotki, materiały i strony www poświęcone temu tematowi. Przykładem może być Warszawa. Stolica udostępnia specjalną wyszukiwarkę, która podpowiada, gdzie jakie opakowanie i odpad należy wyrzucić.

Opakowania mają swoją historię

Historia opakowań sięga aż 8000 lat p.n.e. – z tego okresu pochodzą najstarsze znaleziska archeologiczne z gliny. Szklane butelki znane są co najmniej od 1500 lat p.n.e. Używano ich do transportu na statkach. Z kolei pierwsze tworzywa pozyskiwano z surowców odnawialnych. Około 1000 lat p.n.e. powstała guma…

Więcej informacji o historii opakowań można znaleźć w naszym artykule oraz w Muzeum Miasta Warszawy Gabinecie Opakowań Firm Warszawskich.