15-minutowe osiedla

15-minutowe osiedla pozwalają na zaspokajanie podstawowych potrzeb, takich jak zakupy spożywcze, opieka zdrowotna, trening czy przedszkole dla dziecka. Wszystko w ciągu kwadransa pokonanego rowerem lub pieszo. Kolejne takie miejsce powstaje w Gdańsku.

Koncepcja 15-minutowych miast jest niezwykle prosta i znana nie od dzisiaj. Choć na poziomie samorządów miejskich wdrażane są zgodne z nią projekty, jak np. Warszawski Standard Mieszkaniowy. Określa zasady powstawania mieszkań dobrej jakości. W tym m.in. odległość terenów zielonych od miejsca zamieszkania), ujednolicone rozwiązania systemowe nie są jeszcze powszechne. Jednak w skali znaczącej dla dużych ośrodków miejskich z powodzeniem koncepcję mogą realizować deweloprzy.

– Jesteśmy pionierem holistycznego podejścia do projektowania przestrzeni miejskiej w Polsce. Przykładamy dużą wagę do społecznej odpowiedzialności naszych inwestycji. Przenosimy ideę 15-minutowych miast na poziom osiedli. Kluczowe dla tworzenia takiej inwestycji jest koncentracja na inteligentnych i wielofunkcyjnych przestrzeniach, które oferują szereg udogodnień w swoim obrębie bez konieczności wychodzenia poza osiedle. Obecnie ponad 80 proc. naszych inwestycji spełnia już założenia idei 15-minutowego miasta – mówi Anna Wojciechowska z ROBYG.

Lepsze przestrzenie do życia

Jednym z przykładów funkcjonalnie zaprojektowanej przestrzeni w idei 15-minutowych miast jest inwestycja Lawendowe Wzgórza. Składa się z trzech sąsiadujących ze sobą osiedli na Gdańskim Jasieniu. 

–  Kompleks trzech osiedli zajmuje łącznie blisko 13 ha terenu. Obejmuje kilkanaście placów zabaw, wiele przyjaznych alejek spacerowych, wielofunkcyjne boisko, strefy relaksu, barbecue i ścieżki rowerowe. Inwestycja tworzy dobrze funkcjonującą przestrzeń z usługami, kawiarniami, sklepami, placówkami edukacyjnymi i rozbudowaną infrastrukturą komunikacyjną – tłumaczy Anna Wojciechowska z ROBYG.