GOZ w budownictwie mieszkaniowym – jesteśmy na początku drogi

15-minutowe miasta, trwalsze materiały, świadome, efektywne i zrównoważone wykorzystywanie wnętrz, przestrzeni i budynków. To wszystko dopiero przed nami. W kontekście gospodarki obiegu zamkniętego i wdrażania zasad odpowiedzialnego biznesu, przed sektorem budowlanym i mieszkaniowym stoi wiele wyzwań.

Zdaniem uczestników panelu „Odpowiedzialny biznes wobec wyzwań gospodarki obiegu zamkniętego w sektorze mieszkaniowym”, w Polsce wciąż brakuje inicjatyw wspierających zrównoważony rozwój.

Bardzo wiele zależy od świadomości społecznej, która u nas jest wciąż budowana. Bardzo ważna jest współpraca firm z takim i inicjatywami jak np. ReStore – sklep charytatywny Fundacji Habitat for Humanity Poland oferujący wyposażenie wnętrz, materiały wykończeniowe i budowlane z drugiej ręki. To długi proces. Nie można się zniechęcać. Trzeba promować fotowoltaikę, zielone ściany, retencję czy odzyskiwanie przestrzeni – powiedziała podczas dyskusji panelowej Małgorzata Mellem z firmy Budlex.  

Z kolei Beata Skawińsa z firmy Dentons wspomniała, że każdy biznes, nie tylko mieszkaniowy, powinien odpowiedzialnie wspierać inicjatywy ekonomii cyrkularnej. Poprzez np. organizację zbiórki wśród pracowników firmy niepotrzebnych już przedmiotów wyposażenie domowego do odsprzedaży. 

Koszty blokują rozwój

Zdaniem Macieja Kosiorka odpowiedzialnego za procesy operacyjne i działanie sklepu ReStore, rozwój gospodarki cyrkularnej najbardziej blokują koszty. Także brak efektywnego wykorzystywania materiałów. – Bardzo ważne są partnerstwa, zarówno firm, jak i osób prywatnych, z takimi organizacjami jak nasza. Chcemy poszerzać naszą działalność i realizować jeszcze więcej projektów – powiedział Maciej Kosiorek. Przykładem może być współpraca z BNP Paribas. Podczas wyprowadzki ze starej centrali banku, w 60 dni do ReStore trafiło 60 ton mebli Było to ok. 2,5 tysiąca stanowisk pracy (m.in. biurka, krzesła, szafki itp.).

Konieczne jest wprowadzanie przez miasta proekologicznych projektów i budowanie takich osiedli. – Mamy bardzo ciekawe przykłady ze świata. Choćby biała księga wielkiego Paryża czy cyrkularny Amsterdam. U nas branża jest bardzo oporna na zmiany – mówi Paweł Wołejsza architekt z Polskiego Związku Firm Deweloperskich, propagator proekologicznych rozwiązań w budownictwie. Podsumowując dyskusję, podkreślił, że każdy powinien zastanawiać się zarówno podczas robienia zakupów, jak i wyrzucania rzeczy. – Musimy zrozumieć, że jesteśmy częścią naszej planety i jej istnienie zależy od nas i naszej świadomej konsumpcji – dodał Wołejsza.

Dyskusja panelowa odbyła się podczas ósmego już Forum Mieszkaniowego 2021. Organizatorem byłaFundacja Habitat for Humanity Poland, której wizją jest świat, gdzie każdy ma godne miejsce do życia.