Druk 3D na filamentach z odpadów bio

filamenty

Przedmioty codziennego użytku wykonane z materiałów z recyklingu nikogo już nie dziwią. Opakowania, ubrania, meble wykonane z recyklatu to tylko niektóre przykłady. Jednak zamykanie obiegu trwa i można się spodziewać kolejnych przedmiotów wykonanych z tzw. surowców wtórnych. Takim jest nowa linia produktowa Tarfuse rPLA czyli filamenty do drukarek 3D powstające z granulatu będącego w 100 procentach recyklatem przemysłowym. Powstał on w wyniku ponownego wykorzystania odpadów resztkowych.

Grupa Azoty rozpoczęła komercyjną sprzedaż produktów do technologii FDM pod marką Tarfuse w marcu 2020 roku. Podstawowym surowcem linii filamentów (materiałów wykorzystywanych przez drukarki 3D w procesie drukowania przestrzennego) jest produkowany przez Azoty poliamid 6 i jego modyfikowane odmiany. Co istotne, wprowadzona linia filamentów z recyklingu swoimi właściwościami mechanicznymi i użytkowymi nie odbiega od podstawowej linii Tarfus.

Produkty przeznaczone dla druku 3D powstają w Tarnowie. Konsekwentnie modyfikujemy nasze portfolio produktowe, zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju. Stale poszukujemy rozwiązań, dzięki którym możemy wprowadzać produkty odpowiadające m.in. na wyzwania jakie stawia przed nami gospodarka o obiegu zamkniętym. Nowa linia filamentów powstających z granulatu, który jest w 100 procentach recyklatem przemysłowym to doskonały przykład tego, w jaki sposób wdrażamy GOZ w naszych technologiach – mówi Tomasz Hinc, prezes Zarządu Grupy Azoty.

Polilaktyd (PLA) to w pełni biodegradowalny polimer należący do grupy poliestrów alifatycznych. Otrzymuje się go z surowców odnawialnych, na przykład mączki kukurydzianej. Ulega on rozkładowi w środowisku naturalnym w obecności mikroorganizmów. Po zakończeniu procesu biodegradacji pozostają tylko naturalne i nieszkodliwe substancje, takie jak woda, CO2 i materia organiczna.

Wprowadzona linia z recyklatu to już kolejna modyfikacja pierwotnej linii Tarfuse. Dostrzegamy, że coraz większa liczba naszych klientów zwraca uwagę już nie tylko na jakość produktów, ale również na sposób ich wytworzenia i kwestie wpływu na środowisko. Mamy technologie i doświadczenie, które pozwalają nam odpowiedzieć na wszystkie te wymagania – mówi Grzegorz Kądzielawski, wiceprezes Zarządu Grupy Azoty.

W ubiegłym roku Azoty wprowadziły dla druku 3D linię Tarfuse envi, czyli filamenty biodegradowalne i ekologiczne, otrzymywane ze skrobi termoplastycznej. Dzięki swojej budowie ulegają one procesowi szybkiej biodegradacji. Receptura Tarfuse envi 1 została opracowana z myślą o ochronie środowiska – podczas degradacji wydziela mniej CO2 do atmosfery.