Enea i Jenox Akumulatory: powstanie domowy magazyn energii elektrycznej

Grupa Enea oraz firma Jenox Akumulatory, wytwarzająca blisko milion samochodowych baterii rocznie, zrealizują projekty badawczo-rozwojowe w zakresie magazynowania energii. W tym także rozwiązań dla prosumentów. 

Obie firmy chcą opracować i stworzyć domowy magazyn energii przeznaczony dla prosumentów. Przydomowe banki energii u odbiorców przyłączonych do sieci energetycznej niskiego napięcia to naturalny kierunek rozwoju. Szczególnie w czasie ożywionego wzrostu liczby i mocy mikroinstalacji prosumenckich. List intencyjny inicjujący współpracę przedstawiciele obu firm podpisali w Chodzieży (woj. wielkopolskie), siedzibie Jenox Akumulatory. 

– Rozwój projektów w zakresie magazynowania energii i świadczenie takich usług na zewnątrz stanowi jeden z kluczowych kierunków transformacji Grupy Enea. Magazynowanie energii to innowacyjna technologia o dużym potencjale rozwojowym do zapewnienia stabilności OZE i budowania bezpieczeństwa energetycznego. Chcemy pomóc prosumentom w optymalnym wykorzystywaniu wytwarzanej przez nich energii elektrycznej – powiedział Paweł Majewski, prezes Enei.

Wspólny projekt

Wspólny projekt badawczy stanowi odpowiedź na potrzeby rynku energetycznego w Polsce. Współpraca obu podmiotów wpisuje się w światowe trendy rozwoju technologii magazynowania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

– Przy tak dynamicznym rozwoju OZE wyzwaniem nie jest pozyskanie energii, a tanie i efektywne jej zmagazynowanie. Mamy w tym doświadczenie. Jako wieloletni producent akumulatorów kwasowo-ołowiowych nieustannie prowadzimy badania w zakresie rozwoju baterii, które sprostają zapotrzebowaniu na prąd współczesnej motoryzacji. W ostatnim czasie szczególny nacisk kładziemy na ewolucję akumulatorów do głębokich wyładowań. To właśnie te badania są podstawą dla naszego wspólnego projektu – mówi Marek Bajsert, prezes Jenox Akumulatory.

– Przydomowy bank energii to nowe wyzwanie. Musimy stworzyć do niego odpowiedni akumulator. Warto jednak zaznaczyć, że już teraz w fazie badań mamy pierwsze urządzenia, które z powodzeniem testujemy – dodaje Bajsert.

Rezultaty złożonego procesu badawczego poznamy już za kilkanaście miesięcy. Przewagą banków energii opartych na nowoczesnych akumulatorach kwasowo-ołowiowych może być fakt, że dobrze znane i od lat stosowane w motoryzacji baterie zbudowane są z surowców, które łatwo poddać recyklingowi. 98 proc. składu akumulatora kwasowo-ołowiowego podlega bowiem recyklingowi. Potrzebne do produkcji akumulatora surowce są też łatwo dostępne.

Trwają testy

Grupa Enea prowadzi już badania nad prototypowymi magazynami energii elektrycznej. Testy pięciu takich instalacji, działających w oparciu o zróżnicowane technologie, odbyły się w warunkach rzeczywistych: w Bydgoszczy, Zielonej Górze, Gubinie, Pogorzelicy i Opalenicy.