Jak wyglądał rok 2021 z punktu widzenia osób zajmujących się GOZ? Co przyniesie nam nadchodzący 2022?

GOZ

Na nasze pytania dotyczące Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ) odpowiadają: Agata Delmaczyńska – green oficer, założycielka Warsaw Circular Economy Club, ekspertka ds. zrównoważonego hotelarstwa, Paweł Wołejsza, architekt wspierający działania GOZ i ekspert PZFD oraz.Maciej Kosiorek z fundacji Habitat for Humanity Poland, menedżer projektu ReStore.

Co było najistotniejsze z punktu widzenia GOZ w 2021

Agata Delmaczyńska: Jedną z ważniejszych w branży hotelarskiej zmian był zakaz wprowadzania na rynek produktów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych tradycyjnych i z tworzyw biodegradowalnych. Na liście przedmiotów wykluczonych ze sprzedaży znalazły się między innymi takie przedmioty, jak jednorazowe plastikowe sztućce, talerze, słomki, mieszadełka do napojów oraz styropianowe tacki i kubki. Hotelarze i restauratorzy byli zobowiązani do rezygnacji z zakupu nowych artykułów i do wykorzystania obecnych zapasów.

Paweł Wołejsza: Zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem było wprowadzenie przez Rząd Finlandii paszportów materiałów budowlanych. To rozwiązanie pozwala identyfikować, śledzić oraz ponownie wykorzystywać materiały budowlane, które – bez tego rozważania – zostałyby zmarnowane. Bardzo ważne były rozmowy o GOZ w budownictwie w nowym europejskim Bauhausie.

Maciej Kosiorek: Dla ReStore najistotniejszym była możliwość wzięcia udziału w licznych spotkaniach, rozmowach, panelach i innych wydarzeniach związanych z GOZ. Udało nam się w ten sposób nawiązać sporo kontaktów i pokazać, że jesteśmy godnym partnerem w tych czasach. Promując GOZ ReStore pokazuje, jak może wyglądać odpowiedzialny biznes.

GOZ: jakie było największe rozczarowanie 2021

Agata Delamczyńska: Największe rozczarowanie to niewielka ilość tematów GOZ poruszanych podczas wydarzeń branżowych. Rozumiem jednak, że w obecnej sytuacji pandemicznej pojawiały się bardziej palące problemy. Takie jak niestabilna sytuacja, konieczność podejmowania działań zaradczych związanych z utrzymaniem płynności finansowej, ciągłe zmiany organizacyjne w odpowiedzi na ograniczenia w liczbie przyjmowanych gości, nowe obostrzenia a także problemem z utrzymaniem wykwalifikowanej kadry.

Paweł Wołejsza: Bardzo żałuję, że nie powstały kolejne sklepy ReStore w innych miastach Polski. Ta inicjatywa jest świetnym przykładem „zamykania obiegu” w branży.

Dla mnie personalnie najsmutniejszym wydarzeniem było wyburzenie pawilonu Emilia w Warszawie. Co prawda będzie on ponownie budowany, jednak bez oryginalnych materiałów budowlanych.

Maciej Kosiorek: Kryzys ekonomiczny związany z pandemią i łańcuchem dostaw pokazał, że część ludzi niestety wraca do starych praktyk. W momencie kryzysu są bardziej obojętni na takie zagadnienia, jak GOZ czy zrównoważony rozwój.

Z naszej strony rozczarowaniem była niewielka współpraca między podmiotami związanymi z branżą budowlaną i ReStore. Moim zdaniem wzrost cen materiałów. oraz ich brak był jedną z przyczyn słabszej współpracy w formie przekazywania nam.darowizn rzeczowych w postaci materiałów budowlanych i wykończeniowych.

GOZ: czego powinniśmy się spodziewać w 2022?

Agata Delmaczyńska: Na przyszły rok przewiduję większe zainteresowanie hotelarzy tematyką GOZ, poszukiwania nowych rozwiązań cyrkularnych na poziomie produktów i usług, inwestycji w nowe zielone technologie i ogólnie aktywniejszego zaangażowania w działania pro-środowiskowe.

Paweł Wołejsza: Bardzo liczę na wprowadzenie zmian prawnych wspierających rozwiązania GOZ. Dodatkowo bardzo bym chciał, aby rosła świadomość – zarówno konsumentów, jak osób projektujących czy realizujących projekty deweloperskie. Wszyscy muszą zrozumieć, że zamykanie obiegu jest opłacalne dla wszystkich stron.

Maciej Kosiorek: Z tego co się orientuję patrząc na ogromne zadłużenia i bankructwa w branży budowalnej w.Chinach z dużym prawdopodobieństwem odbije się to na innych gospodarkach i pogłębi kryzys. Nadzieją jest szukanie innych źródeł materiałów budowlanych i wykończeniowych. Z pomocą takich osób/podmiotów jak my, osoby związane z.GOZ i ukierunkowywaniem w stronę wykorzystywania materiałów z rozbiórki lub „drugiej ręki” możemy stworzyć ekologiczną alternatywę.