Columbus Energy: 50 mln zł finansowania z mBanku

W październiku umowy Columbus Energy na instalacje fotowoltaiczne wzrosły do rekordowego poziomu 22,7 MW. Zwiększyła się także sprzedaż pomp ciepła i innych produktów. Dodatkowo spółka pozyskała finansowanie obrotowe z mBanku w wysokości 50 mln zł, które przeznaczy na dodatkowe zapasy komponentów. Zabezpieczą one realizację kolejnych instalacji fotowoltaicznych. 

 Rynek zaczął się konsolidować i jako lider widzimy w tym szansę. W związku z rosnącą sprzedażą i rozwijanym przez nas portfelem projektów farm fotowoltaicznych, znacząco zwiększa się zapotrzebowanie na komponenty, których zapasy konsekwentnie uzupełniamy. Pozyskane finansowanie pozwoli nam zabezpieczyć ten proces i pozytywnie wpłynie na ciągłość realizacji projektów, których liczba powinna sukcesywnie wzrastać w efekcie naszych inwestycji z pierwszych trzech kwartałów 2021 r.  – mówi Janusz Sterna, wiceprezes Columbus Energy.

Spółka aktualnie posiada prawa do projektów farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 5 270 MW. Przychody ze sprzedaży energii elektrycznej wyprodukowanej przez farmy Columbus Energy w tym roku przekroczyły już koszty operacyjne. Jednocześnie utrzymuje wysoką sprzedaż fotowoltaiki do klientów indywidualnych i biznesowych – w pierwszych trzech kwartałach 2021 r. zamontowała ponad 15 000 instalacji. 

Pozyskane finansowanie pomoże także w optymalizacji prac nad nowymi segmentami biznesowymi spółki. Poza farmami fotowoltaicznymi, dużym obszarem inwestycji są pompy ciepła. Ich sprzedaż w pierwszych trzech kwartałach 2021 r. wzrosła o 2514 proc. i wygenerowała prawie 34 mln zł przychodów. Inne obszary to rozproszona sieć prosumentów, stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Także nowe technologie, takie jak perowskity – Columbus Energy ma 20 proc. udziałów w Saule Technologies.